Zaloguj
Reklama

Współwystępowanie kaszlu i bólu w klatce piersiowej – kiedy udać się do lekarza?

Atak serca
Fot. pantherstock
Atak serca
(0)

Ból w klatce piersiowej, który towarzyszy kaszlowi, jest dość często spotykanym w przebiegu różnych infekcji problemem. Wtedy jednak, gdy utrzymuje się on przez dłuższy czas i znacząco utrudnia pacjentowi zwyczajne funkcjonowanie, zdecydowanie warto się mu bliżej przyjrzeć – jednoczesne występowanie bólu w klatce piersiowej i kaszlu może być bowiem objawem zarówno zapalenia płuc, jak i zapalenia opłucnej czy nawet i raka płuc.

Reklama

Długotrwały kaszel jest nie tylko uciążliwy, ale i może on sprzyjać różnym innym problemom – jednym z nich może być ból w klatce piersiowej. W przypadku przedłużających się infekcji mięśnie klatki piersiowej mogą być po prostu znacznie nadwyrężone i ten już tylko problem może skutkować tym, że kaszlący pacjent będzie odczuwał ból w klatce piersiowej. Wtedy, gdy zakażenie i związany z nim kaszel oraz inne dolegliwości ustępują, nie ma raczej powodów do niepokoju. Skonsultować się z lekarzem trzeba natomiast wtedy, gdy kaszlowi i bólowi w klatce piersiowej towarzyszą jakieś inne niepokojące dolegliwości.

Współistnienie kaszlu wraz z bólem w klatce piersiowej spotykane bywa w przebiegu zapalenia płuc. O tym, że za niepokojące dolegliwości odpowiada ta choroba, przekonać może m.in. wysoka gorączka, uczucie ogólnego rozbicia, duszność oraz dreszcze. Czasami ból w klatce piersiowej, powiązany z kaszlem, wynika z zapalenia opłucnej – problemu, który może być powikłaniem zapalenia płuc.

Na współistnienie kaszlu wraz z bólem w klatce piersiowej skarżyć się mogą także osoby chorujące na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz pacjenci zmagający się z astmą. Problemu nie wolno lekceważyć, ponieważ może on być objawem również i raka płuc. Pilną wizytę u lekarza należy odbyć zwłaszcza wtedy, gdy wraz z kaszlem i bólem w klatce piersiowej u chorego występuje np. duszność, niezamierzona utrata masy ciała czy chrypka.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze