Zaloguj
Reklama

Witamina D lekiem na chore serce!

Hyde Park
Fot. ojoimages
Hyde Park
(5)

Odsetek osób, które chorują na serce jest coraz większy. Problem ten dotyka nie tylko osoby starsze ale także młodzież i dzieci. Cały czas prowadzone są badania, których celem jest znalezienie lekarstwa na „chore serce”. Grupa badaczy z Uniwersyteckiego Szpitala w Leeds, pokazała, że witamina D leczy chore serce!

Reklama

Witamina D to grupa rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych organicznych związków chemicznych. Odgrywa ona znaczącą rolę w prawidłowy działaniu naszego organizmu. Jej aktywna postać (D2 oraz D3 nie wykazują aktywności biologicznej) powstaje w wyniku szeregu przekształceń biologicznych. Podstawowym zadaniem witaminy D jest wpływanie na regulację homeostazy wapnia oraz fosforanów w organizmie człowieka.

Do niedawna witamina D stosowana była głownie w leczeniu oraz profilaktyce osteoporozy, krzywicy czy osteomalacji. Najnowsze badania naukowe, przeprowadzone na pacjentach o średnim wieku 70 lat z niewydolnością mięśnia sercowego, pokazują, że witamina D może być lekiem na chore serce. Lekarze apelują by częściej wychodzić na słońce (oczywiście wszystko w granicach rozsądku) gdyż jest to najprostsza metoda absorbowania tej witaminy.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze