Zaloguj
Reklama

To już pewne – grypa zwiększa ryzyko zawału serca

Przeziębienie
Fot. shutterstock
Przeziębienie
(0)

Powikłania, jakie mogą wystąpić po zachorowaniu na grypie, czasem miewają poważniejsze skutki, niż przypuszczano. Naukowcy odkryli powiązania, które jednoznacznie wskazują, jak drastyczne następstwa może nieść wirus grypy dla prawidłowego funkcjonowania serca.

Reklama

Flu Meeting to cykl konferencji, które poświęcone są zagadnieniom związanym z zachorowalnością na grypę, sposobami jej leczenia i nowinkami z zakresu medycyny, biotechnologii i farmacji. Podczas ubiegłorocznej edycji, postanowiono przyjrzeć się jak grypa wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego.

Już w latach 30. XX wieku pojawiły się przesłanki sugerujące powiązanie zachorowalności na grypę z rosnącą liczbą zgonów kardiologicznych.  Okazuje się, że zagadnienie to jest nadal aktualne, a wyniki badań w tym zakresie opublikował prof. Andrzej Ciszewski z Instytutu Kardiologii w Warszawie. Wyniki jego badań jasno wskazują, ze u pacjentów, u których potwierdzono grypę, ryzyko zawału wzrasta blisko sześciokrotnie. Co ma wspólnego grypa z zawałem mięśnia sercowego? Okazuje się, że wiele. Za bezpośrednią przyczynę zawału serca uznaje się pęknięcie tzw. blaszki miażdżycowej, która blokuje przepływ krwi do serca.

Okazuje się, że w przypadku grypy pojawiają się dodatkowe mechanizmy, które mogą wywołać pękanie blaszki miażdżycowej, a tym samym przyczyniać się do wystąpienia zawału mięśnia sercowego. Co istotne, jednym z powikłań po zachorowaniu na grypę jest zapalenie mięśnia sercowego. Do podobnych wniosków co prof. Ciszewski doszli naukowcy z Aston Medical School w Brimingham i Cambridge Univeristy, którzy przeprowadzili badania dotyczące przyczyn występowania zawału serca i udaru. Wyniki ich badań sugerują, że grypa bardziej sprzyja pojawieniu się zawału serca niż otyłość!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze