Zaloguj
Reklama

Telefony i komputery mogą negatywnie wpływać na zręczność lekarzy

Lekarka w maseczce
Fot. panthermedia
Lekarka w maseczce
(0)

Obecnym studentom medycyny brakuje umiejętności manualnych, które są kluczowe dla pracy chirurga  twierdzi profesor chirurgii Roger Kneebone z Royal University of London. Według niego winowajcami są nowoczesne technologie i niedostateczna edukacja w szkołach.

Reklama

Studenci spędzają obecnie dużo czasu przy komputerach, a bardzo mało przy pracach ręcznych, przez co tracą umiejętności manualne. W przypadku studentów chirurgii objawia się to m.in. trudnościami związanymi z szyciem ran  ostrzega profesor Roger Kneebone.

Zauważył, że młodzi ludzie mają bardzo małe doświadczenie w wykonywaniu czynności manualnych. Profesor obawia się, że studenci pomimo wyższego wykształcenia będą mieli problem z wykonywaniem zadań praktycznych w przyszłości.

W związku z tym zaleca poszerzenie nauczania młodych ludzi o przedmioty kreatywne i artystyczne, które będą wymagały używania rąk. Wiele rzeczy „odbywa się na dwuwymiarowym ekranie", przez co studenci nie mają możliwości lepszego rozwoju umiejętności manualnych.

W szkołach jest coraz mniej kreatywnych przedmiotów

Alicja Barnard z organizacji charytatywnej „Edge” stwierdziła, że w szkołach coraz większy nacisk kładzie się na przedmioty akademickie, podczas gdy te kreatywne są wypychane na dalszy plan. Według statystyk z 2010 roku, ilość tych przedmiotów spadła o 20 procent.

Kreatywność nie jest tylko dla artystów. Kursy takie jak rysunek, muzyka, sztuka i dramat są ważne dla rozwoju wyobraźni i umiejętności, wytrzymałości, rozwiązywania problemów, pracy w grupach i umiejętności technicznych – powiedział dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze