Zaloguj
Reklama

Tarczyca i jej choroby a poziom cholesterolu

Zator żylny
Fot. panthermedia
Zator żylny
(0)

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł dokrewny, którego hormony wpływają zarówno na rozwój układu nerwowego, jak i regulują one metabolizm organizmu czy wzrost kości. Zaburzenia czynności tarczycy prowadzą do różnych objawów – mogą nimi być zarówno zaburzenia perystaltyki przewodu pokarmowego, jak i zaburzenia miesiączkowania czy wahania masy ciała. Okazuje się jednak, że wśród różnych nieprawidłowości, które związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, wymienić można również i zaburzenia ilości cholesterolu w organizmie.

Reklama

Cholesterol znaleźć można tak naprawdę w każdej komórce ludzkiego organizmu – substancja ta jest bowiem po prostu szeroko wykorzystywana w ludzkim ciele. To właśnie z cholesterolu powstaje część hormonów, oprócz tego potrzebny jest on również do syntezy obecnych w żółci kwasów żółciowych. Problem pojawia się wtedy, gdy w organizmie krążą nadmierne ilości cholesterolu – taka sytuacja zwiększa zagrożenie miażdżycą, co z kolei nasila ryzyko m.in. chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wpływ na poziom cholesterolu w organizmie ma wiele czynników. Zazwyczaj wspomina się w tym przypadku o diecie czy aktywności fizycznej, okazuje się jednak, że o ilości cholesterolu w organizmie decydują również i czynniki, których zwykle się o to nie podejrzewa – jednym z takowych jest czynność tarczycy.

Różne choroby gruczołu tarczowego wpływają na poziom cholesterolu – zmiany stężenia tej substancji w organizmie mogą wynikać zarówno z nadczynności, jak i niedoczynności tarczycy. W przypadku pierwszej z wymienionych jednostek dochodzić może do spadku poziomu cholesterolu we krwi. Odwrotnie dzieje się z kolei w przebiegu niedoczynności tarczycy. Hormony tarczycy – w szczególności trijodotyronina – wpływają na wątrobę, dzięki czemu narząd ten może przekształcać cholesterol oraz usuwać jego nadmiar z organizmu. Wtedy, gdy dochodzi do niedoborów hormonów tarczycy – jak to ma miejsce w przypadku niedoczynności tarczycy – wątroba nie przeprowadza wymienionych wyżej przemian w wystarczającym stopniu, czego skutkiem może być zwiększenie ilości cholesterolu w organizmie.

Zależność pomiędzy podwyższonym stężeniem cholesterolu we krwi a niedoczynnością tarczycy okazuje się na tyle istotna, że amerykańskie organizacje, których działalność związana jest chorobami endokrynologicznymi, wysnuwają nawet zalecenie, że u tych pacjentów, u których zostanie wykryty podwyższony poziom cholesterolu, od razu powinno się wykonywać badania w kierunku potencjalnej niedoczynności tarczycy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze