Sukces naukowców z WUM – aplikacja do diagnozowania chorych na koronawirusa już dostępna

Czy chorych na koronawirusa da się zdiagnozować przy pomocy aplikacji? Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przekonują, że ich aplikacja pozwoli na szybsze diagnozowanie chorych, bez konieczności wizyty u lekarza. W czym tkwi sekret takiego narzędzia?
COVID.Termini.app, czyli aplikacja, która ma pomagać w diagnozowaniu chorych, powstała dzięki inicjatywie Centrum Symulacji Medycznych i Innowacji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz firmie Termini. Aplikacja, korzystając z podanych przez pacjenta danych, ma pomóc w ocenie stanu zdrowia, a dane, które zbierze, będą przesyłane z automatu do lekarza bądź ratownika medycznego. Użytkownik, który zaloguje się do systemu, ma za zadanie podać kilka niezbędnych informacji:
A w kolejnych krokach:
Zebrane przez aplikację dane trafią bezpośrednio do lekarza, który podejmie decyzję o dalszych krokach. Aplikacja jest już w pełni użyteczna – można ją pobrać ze strony internetowej. Jak wskazują pomysłodawcy, narzędzie ma odciążyć polski system ochrony zdrowia i zautomatyzować niektóre działania na poziomie opieki nad pacjentami. Analiza 3 podstawowych parametrów ma ułatwić i przyspieszyć podejmowanie działań przez lekarzy. Co ważne, do pełnej sprawności systemu niezbędne jest zaaplikowanie jak największej liczby administratorów systemu – placówek medycznych czy samorządów, stąd apel o zainteresowanie się aplikacją właśnie jednostek tego typu. Zastosowanie aplikacji na szeroką skalę może w znacznym stopniu ułatwić funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia i przyspieszyć wiele działań. Aplikacja powstała w ramach projektu współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.