Zaloguj
Reklama

Starsze i wątłe osoby z nadciśnieniem są mniej narażone na zgon

Autorzy: Anna Pyka
Szczęście, bliskość
Fot. Ojoimages
Szczęście, bliskość
(5)

Wyniki nowych badań wskazują, iż podwyższone ciśnienie krwi może korzystnie wpływać na stan zdrowia osób starszych o mniejszej sile fizycznej.

Reklama

Poziom ciśnienia krwi wzrasta wraz z wiekiem. Naczynia krwionośne tracą sprężystość i staje się bardziej sztywne. Wzrost ciśnienia krwi ma za zadanie kompensować braki anatomiczne. Naukowcy odkryli, że niskie ciśnienie krwi wpływa pozytywnie na stan zdrowia, jednak tylko w odniesieniu do silnych i zdrowych osób starszych. Osoby słabe i wątłe lepiej czują się, gdy ich krew szybciej krąży w żyłach.

Wykorzystaną w badaniu miarą siły fizycznej, była prędkość chodzenia. Uczestnicy mieli za zadanie przejść odległość liczącą 20 metrów w normalnym dla nich tempie. Osoby, które szły z prędkością  mniejszą niż 0,8 metra na sekundę definiowano jako wolniejszych spacerowiczów.

Uczestnicy, którzy szli szybciej niż 0,8 metrów na sekundę było w drugiej grupie, silniejszych dorosłych, którzy charakteryzowali się niższą częstotliwością występowania cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu i niewydolności serca.

Wśród osób poruszających się szybciej, 35% z podwyższonym ciśnieniem krwi miało większe ryzyko zgonu w porównaniu z osobami o prawidłowym ciśnieniu krwi.Natomiast nie stwierdzono związku pomiędzy wysokim ciśnieniem krwi i umieralnością w grupie wolniejszej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Oregon State University (16.07.2012)

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze