Zaloguj
Reklama

Serce - wyjątkowy mięsień

Lekarz kardiolog
Fot. medforum
Lekarz kardiolog
(0)

Serce, inaczej tkanka mięśnia sercowego utworzona jest przez włókna mięśniowe. Komórki te posiadają zdolność do samodzielnego i rytmicznego kurczenia się a co ważne mogą rozgałęziać się widlasto. Są to jedne z niewielu komórek, które „nie męczą się” gdyż są cały czas zaopatrywane w tlen i wszelkie substancje odżywcze.

Reklama

Włókna mięśniowe serca są poprzecznie prążkowane zawierają jedno lub dwa jądra komórkowe mają średnicę ok. 30mm a długość 200mm. Ich wnętrze wypełnione jest bardzo dużą ilością pęczków miofibrylli. Ułożone są one w specyficzny sposób (prążki jasne tzw. filamnety cienkie oraz prążki ciemne, czyli fi lamenty grube). Nie można także zapomnieć o pojedynczej jednostce strukturalno - czynnościowej włókna mięśniowego jaką jest sarkomer.

Kluczową rolę w aktywnych i sprawnych skurczach komórek mięśniowych odgrywają dwa białka: aktyna oraz miozyna. Kurczenie się serca zachodzi w wyniku impulsów generowanych w komórce, które umiejscowione są w obrębie tylnej ściany przedsionka prawego. Wiele osób nazywa te komórki „naturalnym rozrusznikiem serca”. Wykazują one bowiem zdolność do generowanie impulsów elektrycznych niezależnie od układu nerwowego człowieka.

Zarówno budowa mięśnia sercowego oraz praca, którą wykonuje są bardzo skomplikowane.  

 

 

 

 

 

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze