Zaloguj
Reklama

Sauna a ryzyko udaru mózgu

Relaks w saunie
Fot. panthermedia
Relaks w saunie
(0)

Pobyty w saunie typowo kojarzone są z okazją do zrelaksowania się. Sauna wpływa jednak nie tylko na nasze samopoczucie, ale i na zdrowie – zaobserwowano już, że w trakcie przebywania w niej może dochodzić np. do spadku ciśnienia tętniczego krwi, a także to, że uczęszczanie do sauny może zmniejszać ryzyko zaburzeń otępiennych. Uczeni z University of Bristol postanowili sprawdzić, czy sauna ma jakiś wpływ na występowanie innego problemu, czyli udarów mózgu – uzyskane przez badaczy wyniki są dość interesujące.

Reklama

Brytyjscy naukowcy swoje analizy przeprowadzili na podstawie danych, które dotyczyły ponad 1600 pacjentów. Średni wiek badanych wynosił 63 lata i do momentu, kiedy rozpoczynano obserwacje, żaden pacjent nie doświadczył jeszcze udaru mózgu. Następnie, przez okres średnio 15 lat, odnotowywano przypadki udaru mózgu w grupie objętej badaniem, a także zaznaczano, jak często dany pacjent korzystał z sauny.

Ostatecznie okazało się, że w badanej grupie pacjentów ponad 150 z nich doświadczyło udaru mózgu. Później sprawdzano, czy i jaki jest związek pomiędzy udarem a częstością korzystania z sauny. Okazało się, że związek jest i to dość znaczący: u pacjentów, którzy z sauny korzystali 4 do 7 razy w tygodniu – w porównaniu do osób, które relaksowały się w cieple jeden raz w tygodniu – możliwość wystąpienia udaru mózgu była nawet o 60% mniejsza.

Z pewnością uzyskane przez brytyjskich uczonych wyniki są intrygujące, trzeba jednak przy ich analizowaniu wziąć pod uwagę kilka czynników. Otóż osoby często korzystające z sauny mogą mieć po prostu więcej wolnego czasu i ogólnie prowadzić spokojniejsze życie niż ci, którzy uczęszczają na nią jeden raz w tygodniu ze względu na zapracowanie – to też może mieć wpływ na ryzyko udaru mózgu. Pod uwagę należy wziąć również to, że i owszem – sauna może wywierać korzystny wpływ na zdrowie – aczkolwiek nie u wszystkich ludzi. Osobami, którym pobyty w saunach są odradzane, są m.in. pacjenci, którzy niedawno przebyli zawał serca oraz pacjenci z niestabilną chorobą niedokrwienną serca.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze