Rozwój techniki a choroby cywilizacyjne

Tempo życia współczesnego człowieka dyktowane jest wszechobecnym postępem technologicznym. Objawia się on coraz bardziej zaskakującymi rozwiązaniami technicznymi. Mimo, iż kojarzony jest z komfortem i morzem korzyści, niesie za sobą także szereg prawdziwych niebezpieczeństw.
Żyjąc z dnia na dzień, nie zawsze możemy zastanowić się nad tym, jaki wpływ ma rozwój nowych technologii na nasz organizm. W pierwszej kolejności należałoby zwrócić uwagę na odczuwalne dla człowieka negatywne zmiany zachodzące w jego naturalnym środowisku. Zanieczyszczenia i modyfikacje mikroklimatu mogą być powodem rozwoju wielu problemów zdrowotnych.
Podstawowy i groźniejszy problem stanowi jednak indywidualne podejście każdego z nas i tryb życia, jaki prowadzimy. Wiadomo, iż celem pracy technologów jest dążenie do zwiększania wygody i minimalizowania wysiłków ludzi, którzy skupieni na codziennych zajęciach nie mają dla siebie zwykle czasu.
Brak troski o własną kondycję i zdrowie skutkuje występowaniem chorób, które ze względu na skalę zachorowań nazywa się już chorobami cywilizacyjnymi, są to m.in. :
- cukrzyca,
- otyłość,
- nadwaga,
- choroby układu krążenia,
- choroby układu nerwowego,
- nowotwory,
- depresja.