Zaloguj
Reklama

Rośnie liczba przeszczepów w Polsce!

Serce
Fot. Pantherstock
Serce
(0)

Jak podaje „Poltransplant”, w 2019 roku wzrosła liczba przeszczepów narządów. To dobra informacja – lista oczekujących na przeczep narządów w kraju jest długa, stąd każda informacja o wzroście ilości przeczepionych narządów jest na wagę złota.

Reklama

W 2019 roku przeszczepiono 1473 narządy. Na pierwszym miejscu pod względem liczby przeszczepionych narządów uplasowały się nerki – przeszczepiono ich 907. Na kolejnych miejscach znalazły się wątroba, serce, płuca, jednoczesny przeszczep nerki i trzustki. Odnotowano 502 rzeczywistych dawców narządów. Do rekordu z 2012 roku brakło niewiele – wtedy przeszczepiono ponad 1500 narządów. W 2019 roku liczba przeszczepów od dawców żywych wynosiła odpowiednio 55 nerek i 21 fragmentów wątroby.

Ogromnym sukcesem, który polepszył sytuację polskiej transplantologii, było zapoczątkowanie przeszczepów krzyżowych. Pierwszy przeszczep tego typu w Polsce odbył się w 2017 roku. Coraz większą popularnością cieszą się jednoczesne przeszczepy dwóch różnych narządów, które pozwalają na przeprowadzenie transplantacji w czasie jednego zabiegu operacyjnego.

Co zrobić, by polepszyć stan transplantologii w Polsce? Przede wszystkim edukować i uświadamiać, jak ważna jest zgoda na możliwość przeszczepu narządów po śmierci. Lista osób oczekujących na przeszczep narządów jest długa, lista potencjalnych dawców nadal niewystarczająca. Jedną z akcji, która ma podnosić świadomość w zakresie transplantologii, jest akcja „Zostaw serce na ziemi”, której organizatorem jest Fundacja dla Transplantacji.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze