Zaloguj
Reklama

Profesor Marian Zembala w szpitalu

Wizyta u kardiologa
Fot. Panthermedia
Wizyta u kardiologa
(0)

Jeden z najznamienitszych kardiochirurgów w polskiej służbie zdrowia zapadł na zdrowiu.

Reklama

Marian Zembala, należący do zespołu Zbigniewa Religi, któremu w latach 80. udała się pierwsza transplantacja serca w Polsce, trafił do paryskiego szpitala. Wedle doniesień prasowych słynny kardiochirurg miał doznać 2 dni temu udaru mózgu podczas uczestnictwa w sympozjum naukowym odbywającym się w stolicy Francji. 68-letni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób w Zabrzu zasłabł podczas posiedzenia Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów (EACTS), w którym od 2016 roku piastuje stanowisko prezesa. Jak informuje rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych, stan profesora jest stabilny. Ponadto prosi się o uszanowanie prywatności chorego.

Lista osiągnięć Mariana Zembali na gruncie medycyny jest zatrważająco długa, m.in. jako pierwszy Polak przeprowadził przeszczep pojedynczego płuca, dokonał również transplantacji płuco-serca czy wszczepienia by-passów pacjentce, która skończyła 103 lata.

Profesor znany jest również ze swej działalności politycznej. W rządzie kierowanym przez premier Ewę Kopacz pełnił przez kilka miesięcy funkcję ministra zdrowia. Obecnie jest posłem na Sejm VIII kadencji.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze