Zaloguj
Reklama

Popularny lek stosowany w nadciśnieniu tętniczym zostaje wycofany z obrotu!

Dostępność leków w aptece
Fot. panthermedia
Dostępność leków w aptece
(0)

Valzek, lek, który Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał pod koniec sierpnia ubiegłego roku, został raz jeszcze poddany badaniom i analizom, po których podjęto kilka decyzji.

Reklama

Na ich mocy część ze wstrzymanych serii została przywrócona do obiegu, są też takie serie preparatu leczniczego, które permanentnie znikną z aptecznych półek. Dlaczego tak się stanie? 20 sierpnia 2018 roku do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął wniosek pochodzący od podmiotu odpowiedzialnego, którym jest firma Celon Pharma S.A. z siedzibą w Kiełpinie, o wstrzymanie określonych serii leku Valzek (w dawkach: 80 i 160 mg). Podmiot odpowiedzialny zasygnalizował, że farmaceutyk może zawierać w swoim składzie wyższe niż dopuszczalne wartości NDMA (N-nitrozodimetyloaminy). Badania wykonane w niedalekiej przeszłości miały potwierdzić to przypuszczenie odnośnie do co niektórych serii wymienionych wyżej dawek leków.

Dla przypomnienia: Valzek (Valsartanum) to produkt medyczny, który stosuje się u osób cierpiących na niewydolność serca i leczących się z powodu nadciśnienia tętniczego. Jest również wykorzystywany u pacjentów, którzy dopiero co przeszli zawał mięśnia sercowego.

O tym, które serie preparatu pozostały wadliwe i przez to wyłączone z obiegu, można przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w zakładce Decyzje i komunikaty: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze