Zaloguj
Reklama

Polski symulator USG płuc zrewolucjonizuje diagnostykę?

Rentgen płuc
Fot. Shutterstock
Rentgen płuc
(0)

Grant EIT Health – to prestiżowe wyróżnienie zdobyli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wspólnie ze spółką Medical Simulation Technologies. Czy polski wynalazek, symulator USG płuc, zrewolucjonizuje współczesną diagnostykę?

Reklama

Symulator stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i spółkę Medical Simulation Technologies znalazł się w czternastce najlepszych projektów z obszaru innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej. Symulator ma pozwolić diagnostom doskonalić umiejętności… za darmo, za pośrednictwem Internetu.

Myszka komputerowa ma symulować głowicę ultrasonografu. Obrazy diagnostyczne przewidziane do symulacji mają odpowiadać takim z płucami prawdziwych pacjentów, również chorych na COVID-19. Jak wskazują naukowcy, ich symulator jest jednym z szybkich sposobów do wykrywania zmian w płucach, co może pomóc również w dobie pandemii.

Co istotne, diagnostyka USG płuc nie jest tak popularna, jak USG innych narządów, stąd niewielu specjalistów potrafiących prawidłowo interpretować  wyniki USG płuc. Darmowy symulator pozwoli więc wyszkolić większą ilość personelu medycznego. Organizacja EIT Health sfinansowała grant, dzięki któremu możliwe jest pokrycie kosztów polskiego projektu. Serdecznie gratulujemy!

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze