Zaloguj
Reklama

Polscy naukowcy na tropie genów warunkujących nadciśnienie tętnicze!

Pomiar ciśnienia tętniczego
Fot. panthermedia
Pomiar ciśnienia tętniczego
(0)

Czy określone geny mogą warunkować pojawienie się nadciśnienia tętniczego? Wszystko wskazuje na to, że tak. Zespoły naukowców z całego świata, w tym z Polski, pracują nad badaniem, czy i jakie geny mogą warunkować wystąpienie nadciśnienia tętniczego.

Reklama

Nadciśnienie tętnicze uznawane jest za jedną z chorób cywilizacyjnych, która może prowadzić do szeregu innych schorzeń, takich  jak niewydolność serca, niewydolność nerek, udar, pogorszenie wzroku.

Udowodniono, że nadciśnienie tętnicze może być dziedziczone, przez co potomkowie osób chorych na nadciśnienie są w grupie ryzyka wystąpienia choroby. Do tej pory nie było wiadomo, które geny konkretnie mogą mieć wpływ na pojawienie się nadciśnienia tętniczego. Współpraca naukowa badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, Collegium Medicum UMK w Toruniu skupiała się na tym, w jaki sposób informacje przekazywane w materiale genetycznym przekładają się na zmianę aktywności niektórych genów warunkujących pracę nerek. Należy zaznaczyć, że nerki są kluczowym narządem regulującym ciśnienie krwi.

Okazuje się, że nawet 179 genów może być uwikłanych w warunkowanie wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Co ciekawe, 80% ze zidentyfikowanych genów nie było w ogóle wiązanych z nadciśnieniem tętniczym. Co dają takie wyniki badań? Przede wszystkim stwarzają pole do rozwoju nowych możliwości terapeutycznych – wiedząc, jakie geny odpowiadają za potencjalne wystąpienie nadciśnienia, możliwe będzie stworzenie celowanych terapii, które będą skuteczniejsze i efektywniejsze względem metod leczenia opracowanych wiele lat temu. Wyniki badań opublikowano w prestiżowym „Nature Genetics”.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze