Zaloguj
Reklama

Polacy za mało się ruszają!

Autorzy: M&M Consultants
Aerobik
Fot. shutterstock
Aerobik
(0)

Niska aktywność fizyczna Polaków to wyzwanie dla zdrowia publicznego - alarmuje Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk. 

Reklama

Jak aktywni są Polacy?

Za mało. Polska jest zaliczana przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne do grupy krajów o wysokim ryzyku sercowo-naczyniowym – aż 41% zgonów spowodowanych jest przez choroby serca i naczyń. To właśnie niski poziom aktywności fizycznej i „siedzący” tryb życia szybko zwiększają liczbę osób z nadwagą i otyłych, mało sprawnych fizycznie, narażonych na choroby serca i naczyń, cukrzycę i wiele innych poważnych chorób.

Dane dotyczące naszej aktywności faktycznie są niepokojące. Raport PAN podaje, że aż 10% dorosłych Polaków przyznaje, że nawet nie próbuje uprawiać żadnego sportu w wolnym czasie! Jedynie mniej niż połowa (48%) stara się być aktywnym fizycznie w zalecanej dawce, czyli co najmniej 30 minut przez większość dni tygodnia. Tymczasem wśród dzieci i młodzieży odsetek realizujących rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) poziom aktywności fizycznej waha się w zakresie 13-24% w zależności od grupy wiekowej! Niemal 1/3 uczniów uzyskuje zwolnienie lekarskie z zajęć w-f, a jedynie 60% z nich jest następstwem kontuzji bądź urazu. Ok. 3% uczniów wcale nie uczestniczy w zajęciach.

Co nam daje aktywność fizyczna?

Eksperci są zgodni, że regularny wysiłek fizyczny jest niezbędny dla utrzymania zdrowia i zapobiegania wielu chorobom. Jest to równie istotne dla wszystkich pokoleń, także dla małych dzieci i osób starszych. Aktywność fizyczna nie tylko zmniejsza nawet o 80% ryzyko zachorowania na choroby takie jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, płuc, a na nowotwory o 40%, ale ma także pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, redukuje stres i ułatwia relacje społeczne. Właściwie dobrana aktywność fizyczna ma również niebagatelne znaczenie w kształtowaniu rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.

Aktywność fizyczna nie oznacza jedynie skoordynowanych aktywności sportowych. Równie istotny jest ruch w drodze do pracy lub szkoły oraz regularne, pobudzające przerwy od pracy czy nauki. Ćwiczenia fizyczne wywierają korzystny wpływ na czynność mózgu, ułatwiając uczenie się oraz zwiększają jego zdolności poznawcze.

Eksperci apelują: aktywność fizyczna, mająca tyle pozytywnych skutków dla organizmu, nie powinna być postrzegana jako przykry obowiązek, ale relaks i długoterminowa inwestycja w zdrowie!

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze