Zaloguj
Reklama

Pandemia COVID-19 a nadciśnienie tętnicze

Dziecko w czasie badań
Fot. panthermedia
Dziecko w czasie badań
(0)

Nadciśnienie tętnicze stanowi jedno z najczęściej spotykanych u ludzi schorzeń, dlatego też raczej nikogo nie dziwi to, że medycy prowadzą różne badania dotyczące tej jednostki. Wyniki jednego z ciekawszych zostały zaprezentowane przez specjalistów z USA – donoszą oni, iż pandemia może wpływać na wzrost wartości ciśnienia tętniczego u pacjentów.

Reklama

Utrzymująca się wciąż pandemia COVID-19 wpływa w różny sposób na zdrowie populacji ludzkiej – problemem jest sama choroba i jej powikłania, jak i następstwa życia w stanie zagrożenia epidemiologicznego. Medycy zwracają uwagę przede wszystkim na obecne zwiększenie częstości występowania różnych zaburzeń psychicznych, okazuje się jednak, że pandemia może wpływać również i na inne problemy zdrowotne.

Badacze ze Stanów Zjednoczonych przyjrzeli się temu, jak pandemia COVID-19 wpływa na wartość ciśnienia tętniczego krwi pacjentów. Specjaliści przeanalizowali dane dotyczące ponad 72 tysięcy chorych na nadciśnienie tętnicze i ostatecznie odnotowali, że odsetek osób ze źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym w badanej grupie w okresie pandemii wzrósł z 15 do 19%.

Przyczyn opisanej zależności autorzy prac wymieniają kilka – doprowadzić do tego, że pacjenci mieli wyższe wartości ciśnienia tętniczego krwi, mogło zarówno rzadsze podejmowanie aktywności fizycznej, jak i spożywanie większej ilości jedzenia czy alkoholu.

Autorzy podkreślili również inny, bardzo istotny aspekt – otóż przeprowadzali oni swoje analizy wśród osób, które ogólnie zwracały uwagę na swój stan zdrowia chociażby poprzez właśnie dokonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Możliwe, że u innych ludzi również doszło do wzrostu wartości ich ciśnienia czy nawet do wystąpienia nadciśnienia tętniczego – z tego powodu jeszcze bardziej istotne niż wcześniej staje się nakłanianie pacjentów do pomiarów ciśnienia tętniczego krwi w warunkach domowych, jak i przeprowadzanie takich pomiarów rutynowo podczas wizyt u lekarzy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze