Zaloguj
Reklama

Odkryto związek pomiędzy sodem i wapniem, a biciem serca

Autorzy: Anna Pyka
Badanie próbki
Fot. ojoimages
Badanie próbki
(0)

Naukowcy z University of British Columbia wykazali po raz pierwszy, jeden z mechanizmów molekularnych, który reguluje bicie serca poprzez kontrolowanie ruchu sodu pomiędzy komórkami. Zbadano również, jaki wpływ na ten proces ma wapń.

Reklama

Skurcz i rozluźnienie komórek mięśnia sercowego zależy od regularnych impulsów elektrycznych. Tworzone są one, gdy naładowane jony z metalami, takimi jak: sód, potas i wapń, przepływają poprzez złożone molekularne kanały wewnątrz i pomiędzy komórkami. Nieregularne bicie serca, które medycznie określa się jako arytmię, może nastąpić, gdy w kanałach tych następuje wyciek lub inna anomalia.

Naukowcy postanowili określić strukturę molekularną części kanału, który kontroluje przepływ sodu do komórek w sercu, a także innych komórek elektrycznie pobudliwych np. w układzie nerwowym.

Kluczowe znaczenie dla częstości akcji serca ma dokładność sygnalizacji kontrolowanej przez ruch sodu. Dlatego wejście sodu do wnętrza komórki jest ściśle regulowane.

Naukowcy odkryli, że białko zwane kalmoduliną wiąże się z kanałem sodowym. Jego zadaniem jest utrzymywanie płynności w kanale, aby w czasie przepływu sodu nie tworzyły się zatory. Jony wapnia z kolei, regulują związek między białkiem a kanałem: wspomagają przyłączanie białka do kanału, co pozwala na swobodny przepływ sodu.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Sience Daily

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze