Zaloguj
Reklama

Nieodpowiednia ilość snu jest niekorzystna dla serca

Autorzy: Anna Pyka
Poranne wstawanie
Fot. ojoimages
Poranne wstawanie
(0)

Dorośli, którzy przesypiają mniej niż sześć godzin w ciągu nocy są na znacznie większe ryzyko udaru mózgu, zawału serca i zastoinowej niewydolności serca. U osób, które śpią więcej niż osiem godzin na dobę, częściej występują problemy z sercem, ból w klatce piersiowej, choroba wieńcowa, zwężenie naczyń krwionośnych zaopatrujących serce w krew i tlen.

Reklama

Wyniki badań przedstawiono 25 marca, na w American College of Cardiology na 61. Dorocznej Sesji Naukowej. Naukowcy podkreślają, że są to pierwsze badania skupiające się na wpływie ilości snu na zdrowie serca.

Badacze wzięli pod uwagę dane retrospektywne około 3019 pacjentów w wieku powyżej 45 lat. ludzie zażywający mało snu, byli dwa razy bardziej narażeni na atak mózgu lub zawał serca oraz 1,6 raza częściej cierpieli na zastoinową niewydolność serca. Osoby śpiące więcej niż osiem godzin były dwa razy bardziej narażone na dusznicę bolesną i 1,1 raza częściej chorują na chorobę wieńcową.

Na podstawie tych ustaleń, określono, że sześć do ośmiu godzin snu codziennie prawdopodobnie daje najmniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych w perspektywie długoterminowej. Lekarze powinni pytać pecjentów o ilość snu, zwłaszcza jeśli znajdują się oni w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • American College of Cardiology (26 Marzec 2012)

Reklama
(0)
Komentarze