Zaloguj
Reklama

Nawet jeden papieros dziennie zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Palenie papierosów
Fot. panthermedia
Palenie papierosów
(0)

Palenie papierosów szkodzi – o tym wiadomo. Wydawać by się mogło, że im więcej papierosów dziennie się wypala, tym ryzyko różnych schorzeń jest większe. W takim przypadku im mniej papierosów paliłby dany człowiek, tym zagrożenia zdrowotne powinny być u niego mniejsze. Tak rzeczywiście jest, jednakże – jak przekonują naukowcy z Wielkiej Brytanii – nawet drastyczne ograniczenie ilości wypalanych na dobę papierosów nie jest wystarczające, aby utrzymać dobry stan zdrowia.

Reklama

Palenie papierosów w ilości 20 lub więcej na dobę jest bardzo szkodliwe, niestety wypalanie nawet jednego papierosa w ciągu dnia związane jest ze znaczącym ryzykiem wystąpienia różnych chorób. Zależność pomiędzy ryzykiem problemów związanych z paleniem papierosów – przede wszystkim chorób sercowo-naczyniowych – oceniali naukowcy z University College London.

Wspomniani wyżej uczeni swoją metaanalizę przygotowali, bazując na ponad 140 różnych publikacjach. Uzyskane przez nich wnioski nie napawają optymizmem. Otóż owszem, można powiedzieć, że kiedy pacjent, dotychczas palący jedną paczkę papierosów na dzień, zredukuje ilość wypalanych papierosów do 1-2 na dobę, to wtedy ryzyko wystąpienia u niego różnych chorób maleje. Tak jest, aczkolwiek ograniczenie – nawet drastyczne – nie jest wystarczające do tego, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Ryzyko rozmaitych schorzeń kardiologicznych pozostaje i jest ono nawet bardzo duże: mężczyźni, którzy palą jednego papierosa dziennie, mają to ryzyko zwiększone o ponad 40%, u kobiet oddających się nałogowi z tą samą częstością wynosi ono o nawet więcej niż 70%. Jak więc widać, palenie papierosów – i to dowolnej ich ilości – szkodzi, i to bardzo, ludzkiemu zdrowiu.

Niektórzy pacjenci podejmują liczne próby wyzwolenia się z sideł nikotynowego nałogu, a i tak nie udaje im się całkowicie zaprzestać palenia. Już samo znaczące zredukowanie ilości wypalanych na dobę papierosów jest godne pochwały, aczkolwiek pacjentów nadal należy wspierać w zmaganiach dążących do pokonania uzależnienia. Wspomnieć im można właśnie o tym, że dowolna ilość wypalanych papierosów zwiększa – i to znacznie – ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Tylko całkowite rozstanie z nałogiem jest sposobem na to, aby zmniejszyć zagrożenie rozwojem schorzeń kardiologicznych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze