Zaloguj
Reklama

Marihuana a ryzyko chorób układu krążenia

Recepta
Fot. shutterstock
Recepta
(0)

O marihuanie raz słyszymy więcej, raz mniej – o zastosowaniach tej substancji, bądź co bądź, ciągle się jednak rozmawia. Temat marihuany poruszany jest nie tylko w aspekcie narkotyków, ale i w całkowicie innym znaczeniu – mowa tutaj o zastosowaniach tzw. medycznej marihuany. Zwolennicy przekonują, że medyczna marihuana może przynieść korzyści pewnym grupom pacjentów, z drugiej jednak strony wciąż pojawiają się kolejne doniesienia, które sugerują to, aby ze środka tego – jeżeli w ogóle – korzystać z wyjątkową ostrożnością.

Reklama

Wpływem marihuany na ryzyko schorzeń układu krążenia zajmowali się uczeni z Einstein Medical Center w Filadelfii. Naukowcy do swoich badań wykorzystali bazę medyczną, w której zgromadzone były dane dotyczące pacjentów leczonych w ponad tysiącu różnych amerykańskich szpitali.

Medycy w swoich badaniach sprawdzali, którzy pacjenci stosowali marihuanę, a którzy chorzy nie korzystali z tej substancji. Kolejnym etapem prac było porównanie, jak często w obu grupach występowały różnego rodzaju choroby układu krążenia.

Naukowcom z Filadelfii udało się zaobserwować, że takie problemy, jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, niewydolność serca, a nawet nagła śmierć sercowa, występowały zdecydowanie częściej u tych osób, którym zdarzało się korzystać z marihuany, niż u tych pacjentów, którzy nie zażywali tej substancji. Aby dane były bardziej wiarygodne, uczeni brali pod uwagę nawet różne czynniki ryzyka chorób układu krążenia (takie jak np. otyłość) – po ich uwzględnieniu również okazało się, że u pacjentów zażywających marihuanę ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego pozostaje zwiększone.

Dlaczego marihuana miałaby zwiększać zagrożenie chorobami układu krążenia – tego zasadniczo nie wiadomo. Autorzy badania zwrócili uwagę na to, że uzyskane przez nich wyniki – ze względu na to, że analizowali oni dane dotyczące pacjentów hospitalizowanych – nie do końca można przekładać na populację ogólną. Nie mniej jednak wniosek jest jeden: nawet przy stosowaniu medycznej marihuany konieczne jest czynienie tego z zachowaniem wszelkiej ostrożności.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze