Zaloguj
Reklama

Małżeństwo może zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia

Starsze małżeństwo
Fot. shutterstock
Starsze małżeństwo
(0)

Małżeństwo oceniane bywa różnie – jedni uważają je za zbędną formalność, inni z kolei nie wyobrażają sobie życia bez wstąpienia w związek małżeński. Zdania na temat małżeństwa bywają naprawdę rozmaite, okazuje się jednak, że ten typ związku może mieć… korzystny wpływ na zdrowie serca. Analizy dotyczące stanu cywilnego i ryzyka chorób kardiologicznych prowadzili uczeni z Wielkiej Brytanii.

Reklama

Choroby układu krążenia wciąż stanowią podstawową przyczynę zgonów ludzi na świecie. To właśnie sprawia, że różni naukowcy stale podejmują się analiz czynników ryzyka tychże schorzeń. Wiele z nich dokładnie już poznano – można tutaj wspomnieć chociażby o paleniu papierosów, otyłości czy hipercholesterolemii. Część jednak czynników ryzyka chorób układu krążenia pozostaje zagadką – brytyjscy specjaliści z University of Keely postanowili przyjrzeć się temu, czy jakiś wpływ na ryzyko tych schorzeń ma stan cywilny pacjentów.

Specjaliści swoje analizy prowadzili na podstawie łącznie 34 różnych publikacji naukowych, dzięki czemu mieli oni do dyspozycji informacje dotyczące około 2 milionów pacjentów z całego świata w wieku od 42 do 77 lat.

Uzyskane wyniki okazały się dość intrygujące. Otóż badacze zaobserwowali, że osoby, które nigdy nie wzięły ślubu, które owdowiały lub przeszły rozwód – w porównaniu do tych, które były w związku małżeńskim – miały nawet o ponad 40% zwiększone ryzyko chorób układu krążenia. Zwiększenie ryzyka dotyczyło zarówno wystąpienia choroby wieńcowej serca, jak i udaru mózgu czy zawału serca.

Nie wiadomo, w jaki dokładnie sposób małżeństwo miałoby chronić przed chorobami układu krążenia. Możliwe, że ten protekcyjny wpływ wynika z tego, że osoby pozostające w związku małżeńskim mają większą stabilność finansową lub poczucie oparcia w małżonku. Badacze zwrócili uwagę na pewne ograniczenia ich analiz, takie jak np. to, że nie brali oni pod uwagę związków osób o tej samej płci czy też innych niż małżeństwo stałych związków. Z całą pewnością powiedzieć można jednak jedno: małżeństwo może mieć zdecydowanie więcej korzyści niż na co dzień sądzimy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze