Zaloguj
Reklama

Leczenie depresji u osób z cukrzycą może zmniejszać ryzyko zgonu

Badanie poziomu cukru
Fot. Shutterstock
Badanie poziomu cukru
(0)

Depresja i cukrzyca to dwie teoretycznie całkowicie różne od siebie jednostki, które ostatecznie bardzo często idą ze sobą w parze. Łączących je zależności jest naprawdę dużo i znane jest chociażby to, że zarówno cukrzyca sprzyja depresji, jak i depresja cukrzycy. Istotne jest, aby jak najszybciej wykrywać istnienie tych jednostek u pacjentów – jak donoszą specjaliści przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych przez pacjentów, którzy mają jednocześnie cukrzycę i zaburzenia depresyjne, zmniejsza u nich ryzyko zgonu i wystąpienia powikłań cukrzycy.

Reklama

Zależnościom pomiędzy cukrzycą i depresją przyglądali się specjaliści, których pracę opublikowano na łamach czasopisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”. Zagadnienie to interesuje wielu naukowców ze względu na to, iż cukrzycę i depresję łączy bardzo dużo – znane jest chociażby to, że współwystępowanie obu tych jednostek może zwiększać ryzyko występowania ich następstw i ostatecznie pogarszać rokowania chorego.

Zaburzenia depresyjne u pacjenta z cukrzycą stanowią bardzo poważny problem. Ze względu na ich występowanie chory może bagatelizować zalecenia lekarskie dotyczące zarówno diety, jak i stosowania leków przeciwcukrzycowych. W przebiegu depresji nierzadkie są spowolnienie psychoruchowe i zaniedbywanie aktywności fizycznej, co – czego zapewne nie trzeba szerzej tłumaczyć – jest zdecydowanie niekorzystne u osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.

Ostatecznie tak jak leczenie depresji zawsze jest ważne, tak leczenie tego problemu u osób chorujących jednocześnie na cukrzycę staje się absolutnie wręcz kluczowe. Dowodzą tego zresztą analizy, które przeprowadzili autorzy wspomnianej wyżej pracy. Bazowali oni na danych dotyczących ponad 36 tysięcy osób, u których występowała cukrzyca i depresja. Okazało się, że te osoby z tej grupy, które przyjmowały leki przeciwdepresyjne, miały ostatecznie mniejsze ryzyko zarówno wystąpienia powikłań cukrzycy, jak i mniejsze ryzyko zgonu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze