Zaloguj
Reklama

Korzystanie z elektronicznych papierosów może zaburzać czynność naczyń krwionośnych

Palenie e-papierosów
Fot. pantherstock
Palenie e-papierosów
(0)

Elektroniczne papierosy bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych? Niekoniecznie – uczeni z filadelfijskiego University of Pennsylvania przeprowadzili badania, których wyniki wskazują na to, że do e-papierosów powinniśmy podchodzić z zachowaniem dużej nawet ostrożności. Badacze przyglądali się temu, jaki wpływ na ludzki organizm może mieć korzystanie z pozbawionych nikotyny liquidów do e-papierosów – okazuje się, że nawet i ich stosowanie może być dla pacjentów związane z pewnymi zagrożeniami.

Reklama

Teoretycznie elektroniczne papierosy wydają się korzystną alternatywą dla zwyczajnych papierosów – nie zawierają one chociażby substancji smolistych. Prawda jest jednak taka, że o tym, jak ich używanie wpływa na zdrowie, dopiero się dowiadujemy – wyniki badań, które są współcześnie przeprowadzane, pokazują, że produkty te niekoniecznie są tak bezpieczne, jak czasami się o nich mówi.

Uczeni z Ameryki postanowili zająć się dość ciekawym zagadnieniem – otóż sprawdzali oni, jak na ludzki organizm wpływa korzystanie z e-papierosów, w których liquid (płyn, którego podgrzewanie prowadzi do powstawania pary, którą później się inhaluje) nie zawierał nikotyny. Interesowało ich przede wszystkim to, jak stosowanie tego typu produktów wpływa na czynność naczyń krwionośnych. W badaniach brali udział młodzi, niepalący papierosów pacjenci, których średni wiek wynosił 24 lata. Specjaliści zaobserwowali dość niepokojące zjawiska – otóż okazało się, że inhalowanie liquidów, które pozbawione były nikotyny, prowadziło do mniejszej reaktywności naczyń krwionośnych (po celowym obkurczeniu rozszerzały się one wolniej), co skutkowało przejściowym ograniczeniem przepływu przez nie krwi.

Zazwyczaj to nikotyna wymieniana jest jako jedna z głównych substancji, na której szkodliwe działanie narażeni są palacze papierosów – dlaczego więc szkodliwe miałoby być korzystanie z elektronicznych papierosów, w których płyn byłby pozbawiony nikotyny? Otóż autorzy badania zwrócili uwagę na to, że w liquidach tych obecne są różne substancje – m.in. glikol propylenowy – które, wdychane, mogą negatywnie oddziaływać na różne struktury organizmu (m.in. na komórki śródbłonka naczyń krwionośnych). Do elektronicznych papierosów zdecydowanie należy więc podchodzić z zachowaniem odpowiedniej rezerwy – tak jak bowiem i owszem, zastąpienie nimi tradycyjnych wyrobów tytoniowych może niwelować pewne zagrożenia związane z paleniem tytoniu, tak jak najbardziej możliwe jest to, że korzystanie z e-papierosów również może w pewien sposób szkodzić zdrowiu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze