Zaloguj
Reklama

Korzyści zdrowotne dla osób starszych przyjmujących leki zapobiegające chorobom serca

Autorzy: Anna Pyka
Szczęście, bliskość
Fot. Ojoimages
Szczęście, bliskość
(0)

Jak pokazują wyniki badań opublikowane w British Medical Journal, leki zapobiegające chorobom serca powinny być częściej zalecane pacjentom po 75 roku życia.

Reklama

Naukowcy uważają, że w dobie starzejącego się społeczeństwa, należy większą uwagę poświęcić wytycznym dla starszych pacjentów. Zwiększenie popularności leków zapobiegających chorobom serca, mogłoby zmniejszyć częstotliwość występowania niepełnosprawności i przyczynić się do znacznej poprawy jakości życia.

Leki, które przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi (leki przeciwnadciśnieniowe) i cholesterolu (statyny) są bezpieczne i skuteczne, ale obecne wytyczne dotyczące zapobiegania chorobom układu sercowo-naczyniowego, skupiają się na grupie pacjentów wieku 40-74 lat.

Wyniki badań pokazały, iz zarówno u kobiet jak i mężczyzn częstotliwość korzystania z leków przciwnadciśnieniowych wzrastała równomiernie po ukończeniu 40 roku zycia. Jednak po ukończeniu 85 lat zaczeła stopniowo spadać. Zmniejszenie częstotliwości przyjmowania statyn miało miejsce po ukończeniu 75 roku życia.

Autorzy konkludują, że osoby starsze nie powinny być ignorowane podczas przepisywania leków zapobiegających chorobom układu krążenia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • BMJ, 2012; 345 (jul12 2): e4535 DOI: 10.1136/bmj.e4535

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze