Zaloguj
Reklama

Kolatania serca w nocy: co może je powodować i kiedy udać się do lekarza?

Bezsenność
Fot. shutterstock
Bezsenność
(0)

Kołatania serca o dowolnej porze dnia mogą generować u pacjenta zaniepokojenie, szczególnie jednak niepokojące są one wtedy, gdy człowiek odczuwa je w nocy. Przyczyny problemu bywają naprawdę różne – czasami kołatania są przejawem zaburzeń rytmu serca, a czasami konsekwencją stosowania jakichś używek, uprawiania sportu czy doświadczenia silnego stresu. Kiedy więc kołatania serca w nocy powinny niepokoić i stanowić powód do odwiedzenia lekarza?

Reklama

Kołatania serca w nocy zasadniczo mogą mieć takie same przyczyny, jak ten sam objaw doświadczany w innych porach doby. Sprzyjać ich występowaniu mogą rozmaite okazjonalne wydarzenia, takie jak np. podjęcie się bardzo intensywnego wysiłku fizycznego, palenie papierosów, wypicie większej ilości alkoholu, ale i doświadczenie bardzo silnego stresu. Co ciekawe, do kołatań serca dochodzić może również i wskutek zażywania pewnych leków – wśród farmaceutyków, które mogą skutkować takim problemem, wymienić można suplementy hormonów tarczycy, ale i część leków wykorzystywanych w leczeniu przeziębienia czy astmy.

Kołatania serca w nocy bagatelizować nie wolno z tego powodu, że może ono stanowić objaw wielu różnych schorzeń – do przykładowych problemów zdrowotnych zaliczają się następujące:

  • niedokrwistość,
  • epizody hipoglikemii (obniżonego stężenia glukozy we krwi),
  • nadczynność tarczycy.

Konieczne jest tutaj wspomnienie o zasadniczo podstawowej przyczynie kołatań serca, którą są zaburzenia rytmu serca. W jednym badaniu, które przeprowadzono w 2018 roku, wykazano, że spośród wszystkich badanych, którzy doświadczali kołatań serca, arytmia występowała u 81% z nich. Liczba ta prawdopodobnie przekonuje o tym, że doświadczający kołatań serca pacjenci zdecydowanie powinni skonsultować się z lekarzem – szczególnie dotyczy to tych osób, u których współwystępują inne jeszcze problemy, takie jak zawroty głowy, omdlenia, duszności oraz bóle w klatce piersiowej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze