Zaloguj
Reklama

Jakie problemy prowadzą do jednoczesnego bólu nóg i bólu w klatce piersiowej?

Młody mężczyzna odczuwający ból w klatce piersiowej
Fot. Shutterstock
Młody mężczyzna odczuwający ból w klatce piersiowej
(0)

Ból kończyn dolnych i ból w klatce piersiowej to dwie dolegliwości, które raczej nie pojawiają się u pacjenta w jednym czasie. Zdarzają się jednak – choć rzadko – sytuacje, gdzie chory doświadcza obu wymienionych wyżej problemów jednocześnie. Jakie mogą być przyczyny odczuwania bólu w klatce piersiowej wraz z bólem kończyn dolnych i co wskazuje na to, że konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem?

Reklama

O tym, że bólu w klatce piersiowej bagatelizować nie wolno, wie tak naprawdę większość społeczeństwa. Szczególnie niepokojący problem ten jest wtedy, gdy pojawia się nagle i towarzyszą mu duszność oraz silny lęk – w takim przypadku ból w klatce piersiowej może być objawem zawału serca. Czasami dolegliwościom bólowym ze strony klatki piersiowej towarzyszy ból kończyn dolnych – jest to co prawda sytuacja rzadka, absolutnie jednak nie można jej lekceważyć.

Pojawiający się podczas ćwiczeń fizycznych czy nawet podczas zwyczajnego chodzenia ból kończyn dolnych związany może być z chorobą tętnic obwodowych. Do problemu dochodzi wtedy, kiedy u chorego wystąpi zaawansowana miażdżyca, skutkująca zaburzeniami dopływu krwi do kończyn dolnych. Choroba tętnic obwodowych jest poważnym zagrożeniem, ponieważ obarczeni nią pacjenci mają znacznie zwiększone ryzyko śmierci z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zawału serca czy udaru mózgu. Osoba, która doświadcza bólu w klatce piersiowej, charakterystycznego dla zawału serca, a wcześniej zmagała się okresowo z bólem kończyn dolnych, zdecydowanie powinna więc w takiej sytuacji pilnie poszukiwać pomocy medycznej.

Dość specyficznym problemem jest jednoczesny ból w klatce piersiowej oraz ból nóg u osób, które przebyły jakąś operację kardiochirurgiczną. W ich bowiem przypadku dolegliwości bólowe ze strony klatki piersiowej – nawet przez kilka miesięcy od zabiegu – mogą występować, podobnie jest z bólem nóg u pacjentów, u których pozyskiwano naczynia do przeszczepu z obrębu kończyn dolnych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze