Zaloguj
Reklama

Jakie mogą być przyczyny bólu w klatce piersiowej w ciąży?

Wahania nastroju u kobiet w ciąży
Fot. Shutterstock
Wahania nastroju u kobiet w ciąży
(0)

Ból w klatce piersiowej niepokojący może być dla pacjenta będącego w dowolnym wieku, szczególne jednak obawy pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy dolegliwość ta zostanie zaobserwowana u kobiety będącej w ciąży. W stanie błogosławionym ból w klatce piersiowej miewa naprawdę różne przyczyny – owszem, zdarza się, że jest on jednym z przejawów zawału serca, często jednak problem rozwija się w związku ze zmianami, które naturalnie zachodzą w organizmie ciężarnej. Kiedy więc odczuwająca ból w klatce piersiowej ciężarna pacjentka bezwzględnie powinna skonsultować się z lekarzem?

Reklama

Ból w klatce piersiowej w ciąży to problem, który wbrew pozorom spotykany jest u większej ilości kobiet, niż można by tylko przypuszczać. Nie oznacza to jednak tego, że pacjentki w stanie błogosławionym częściej zmagają się z różnymi schorzeniami dotyczącymi układu krążenia – dolegliwości bólowe ze strony klatki piersiowej pojawiają się u nich stosunkowo często ze względu na zachodzące w organizmie zmiany, które są skutkiem ciąży.

U wszystkich ludzi refluks żołądkowo-przełykowy i związane z nim uczucie pieczenia pojawiać się mogą wtedy, kiedy to dojdzie u nich do zaburzeń czynności obecnego w przełyku zwieracza. Ciężarne do takowych problemów są predysponowane przez to, że w stanie błogosławionym w ich organizmach krążą zwiększone ilości progesteronu, który to może wpływać na zwieracz przełyku i prowadzić do jego rozluźnienia. Refluks stanowi zaś jedną z możliwych przyczyn bólu w klatce piersiowej w ciąży.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że w czasie ciąży dochodzi do powiększania się wymiarów macicy oraz samego dziecka. To zjawisko również może prowadzić do bólu w klatce piersiowej w ciąży – powiększająca się macica może bowiem uciskać chociażby na żołądek.

Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na to, że u ciężarnych, podobnie jak u innych ludzi, wystąpić mogą groźne schorzenia, objawiające się bólem w klatce piersiowej, takie jak np. zawał serca. O takim podłożu problemu przekonywać może występowanie wraz z bólem innego jeszcze rodzaju dolegliwości, takich jak np. silna duszność, nagłe poczucie znacznego osłabienia, omdlenie czy silny lęk przed śmiercią. Wtedy więc, gdy ból w klatce piersiowej w ciąży jest bardzo silny i pacjentka doświadcza innych jeszcze niepokojących objawów, powinna ona pilnie poszukiwać pomocy medycznej.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze