Zaloguj
Reklama

Jak czytać ulotki leków?

Farmaceuta
Fot. panthermedia
Farmaceuta
(0)

Kupując lek przepisany przez lekarza, mało kto z nas sięga po ulotkę, która jest dołączona do opakowania. Skoro lekarz poinformował, jak stosować lek, zazwyczaj nie zagłębiamy się w informacje, jakie przekazuje producent. Czy słusznie?

Reklama

Co zawiera ulotka

Ulotka dołączona do każdego produktu leczniczego, zawiera wbrew pozorom szereg niezwykle istotnych dla pacjenta informacji. To, jakie informacje muszą znajdować się w ulotce, warunkują odpowiednie przepisy prawne. Spis treści znajdujący się w ulotce zazwyczaj podzielony jest na sześć części.

Część pierwsza zawiera informacje na temat składu leku – wymieniane są substancje czynne, które znajdują się w danym leku, wyjaśnione jest, w jakim celu stosuje się dany lek.

Część druga – zawiera komunikaty ważne przed zastosowaniem danego leku. Znajdują się tu instrukcje dotyczące stosowania danego produktu leczniczego, wyszczególnione są sytuacje, kiedy nie stosować leku. W części drugiej znajdują się również ostrzeżenia i środki ostrożności – to tutaj wyszczególnione są informacje dot. ryzyka wystąpienia np. zakrzepicy czy chorób wątroby. Niezwykle ważne jest uważne przeczytanie tej części ulotki – być może w trakcie wizyty lekarskiej zapomnieliśmy wskazać, że borykamy się z jakimś schorzeniem, które jest wymienione w ulotce i w tym przypadku stosowanie danego leku jest po prostu niewskazane.

Część trzecia – jak stosować dany lek. W części trzeciej znajdują się dokładne wskazówki, jak należy przyjmować dany produkt leczniczy. Można tu również znaleźć instrukcje dotyczące sposobu przyjęcia leku, wskazania, czym należy popijać preparat (zazwyczaj woda), informacje, czy lek należy przyjmować na czczo, czy może w trakcie posiłku. To w tej części znajdują się informacje dot. niełączenia niektórych leków z cytrusami czy sokami owocowymi, które mogą obniżyć jego wchłanianie. W części trzeciej znajdują się również wiadomości dotyczące stosowania leku, rozpoczęcia przyjmowania preparatu, a także sytuacji dotyczącej przyjęcia większej niż zalecana dawka leku lub pominięcia przyjęcia odpowiedniej ilości produktu.

Część czwarta – zawiera komunikaty dotyczące możliwych działań niepożądanych. Producent odpowiedzialny jest za wyszczególnienie informacji dotyczących możliwości wystąpienia działań niepożądanych z określeniem prawdopodobieństwa ich wystąpienia.

Część piąta – zawiera instrukcje dotyczące przechowywania leku.

Część szósta – to informacje dotyczące zawartości opakowania, wyglądu leku, właściwości substancji czynnej, nazwy podmiotu odpowiedzialnego i wytwórcy, daty aktualizacji ulotki.

Gdzie szukać ulotki, jeśli ją zgubiliśmy

W przypadku, gdy ulotka została zgubiona, najlepiej skontaktować się z farmaceutą bądź odszukać ulotkę w formie pliku pdf na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Czy warto poświęcić czas na czytanie ulotki

Zdecydowanie TAK! Zaznajomienie z wymaganiami dotyczącymi stosowania danego leku pozwoli nam uniknąć problemów pojawiających się chociażby z tak prozaicznego powodu, jak łączenie leku z określonymi produktami spożywczymi.  Pamiętajmy – dwie minuty poświęcone na przeczytanie ulotki mogą warunkować szybsze wyzdrowienie dzięki prawidłowemu stosowaniu produktu leczniczego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze