Zaloguj
Reklama

GIF ostrzega: te serie leku Toramide mogą zaszkodzić pacjentowi!

Leczenie farmakologiczne
Fot. panthermedia
Leczenie farmakologiczne
(0)

W dniu 5 października 2018 roku została wydana decyzja przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wycofaniu ze sprzedaży jednego z produktów farmaceutycznych.

Reklama

Toramide – bo o ten preparat chodzi – którego substancję czynną stanowi torasemid, stosowany jest w leczeniu nadciśnienia, niewydolności serca, obrzęków nerkowych, wątrobowych i obrzęków płuc. Posiada silne działanie moczopędne, dzięki czemu z organizmu wydalane są związki jonów sodu i chloru, eliminując wymienione obrzęki. Ponadto posiada zdolność rozszerzania naczyń krwionośnych.

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynął wniosek pełnomocnika podmiotu odpowiedzialnego, którym są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A., jakoby w leku znajdowała się pochodna torasemidu – p-torasemid.
Mając na uwadze to, co powyższe, została wydana decyzja o natychmiastowym wycofaniu produktu medycznego z obrotu, ażeby uniknąć ewentualnych uszczerbków na zdrowiu tych z pacjentów, którzy zażywają ów produkt.

Oto wadliwe serie leku Toramide 20 mg (Torasemidum) tabletki, 30 tabletek, które nie spełniają wymogów jakościowych:

  • numer serii: 10618, data ważności: 30.06.2021
  • numer serii: 20618, data ważności: 30.06.2021


Więcej informacji można zaczerpnąć, odwiedzając adres internetowy: https://www.gif.gov.pl/pl/decyzje-i-komunikaty/decyzje/decyzje/1323,Decyzja-Nr-107WC2018.html.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze