Zaloguj
Reklama

E-papierosy a ryzyko chorób serca

Palenie e-papierosów
Fot. pantherstock
Palenie e-papierosów
(0)

E-papierosy: szkodzą, czy też nie szkodzą? Tak jak w przypadku tradycyjnych wyrobów zawierających nikotynę udowodniono już dawno ich szkodliwość, tak w przypadku elektronicznych papierosów pojawiające się doniesienia bywają nierzadko całkowicie sprzeczne. Nowe informacje co do ewentualnego niekorzystnego wpływu e-papierosów na serce pojawiły się dzięki badaniom uczonych z Los Angeles. Analizy prowadzono na małej grupie pacjentów, pozwoliły one wysnuć jednak pewien wniosek – elektroniczne papierosy mogą niekorzystnie wpływać na układ krążenia.

Reklama

Tradycyjne papierosy zawierają zarówno niekorzystnie działającą nikotynę, jak i przerażającą ilość innych groźnych składników, takich jak chociażby substancje smoliste. W elektronicznych papierosach znajduje się z kolei nikotyna, aromaty i inne, przynajmniej teoretycznie niegroźne składniki. Część pacjentów jest przekonana, że zastąpienie zwykłego papierosa jego elektronicznym odpowiednikiem przyniesie zdecydowane korzyści dla ich stanu zdrowia. Czy jednak e-papierosy rzeczywiście są całkowicie bezpieczne?

Narastająca popularność elektronicznych papierosów sprawia, że coraz więcej uczonych postanawia przeanalizować wpływ stosowania tych urządzeń na stan zdrowia człowieka. Analizy wpływu e-papierosów na serce podjęli się ostatnio lekarze z University of California w Los Angeles. Do badań włączyli oni 23 użytkowników e-papierosów oraz 19 osób, które nie korzystały z tych urządzeń. Badani mieli od 21 do 45 lat i ogólnie nie występowały u nich odchylenia co do stanu ich zdrowia.

Elektroniczne papierosy a ryzyko chorób serca

Do ustalenia wpływu e-papierosów na układ krążenia wykorzystywano badanie EKG oraz badania laboratoryjne krwi. Naukowcom z Los Angeles udało się ustalić, że u użytkowników elektronicznych papierosów dochodzi do przewagi części współczulnej układu nerwowego autonomicznego nad przywspółczulną. To właśnie układ współczulny odpowiada za przyspieszanie czynności serca i jego nadaktywność może prowadzić zarówno do zawału serca, jak i do innych schorzeń kardiologicznych. Innym odkryciem było to, że osoby stosujące e-papierosy cechowały się zwiększonym narażeniem na działanie stresu oksydacyjnego.

Autorzy badań podkreślają, że wymienione mechanizmy – czyli wzmożona aktywność współczulnego układu nerwowego oraz stres oksydacyjny – są znanymi jako te, które prowadzą do schorzeń serca u osób palących zwyczajne papierosy. Na razie nie wiadomo, jakie substancje zawarte w e-papierosach wywołują takie efekty. Pod uwagę należy też wziąć, że ze względu na małą liczebność grupy badanej przekładanie tych wniosków na populację ogólną nie jest raczej możliwe. Z opisywanych analiz płynie jednak zdecydowanie pewien wniosek: e-papierosy całkowicie bezpieczne nie są.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze