Zaloguj
Reklama

Drospirenon, nowy progestagen dla kobiet postmenopauzalnych chorujących na nadciśnienie tętnicze.

Autorzy: mgr Magdalena Szumska-Kostrzewska
Drospirenon, nowy progestagen dla kobiet postmenopauzalnych chorujących na nadciśnienie tętnicze.
Fot. ojoimages
(0)

Ilość przypadków nadciśnienia u kobiet postmenopauzalnych wykazuje tendencję wzrostową. Ze wzrostem ciśnienia krwi (BP) u kobiet po menopauzie związana jest podwyższona sodowrażliwość i brak równowagi pomiędzy układem renina-angiotensyna-aldosteron a przemianami tlenku azotu, które prowadzą do zatrzymywania soli i wody. Drospirenon jest pierwszym syntetycznym progestagenem z aktywnością przeciw-aldosteronową podobną do naturalnych progestagenów. Dropsirenon przewidziała zatrzymywaniu soli i wody wywoływanych przez estrogeny i powoduje zwiększone wydalanie sodu z moczem, co z kolei prowadzi do obniżenia BP.

Reklama

Kolejne badania kliniczne związane z drospirenonem i jego stosowaniem u kobiet po menopauzie dowiodły, iż lek ten wraz z 17beta-estradiolem wykazuje znamienny wpływ na obniżanie BP w przypadkach nieleczonego nadciśnienia oraz wykazuje skutek addycyjny, gdy jest podawany razem z inhibitorami ACE, antagonistami receptora angiotensyny II oraz diuretykami tiazydowymi.

Najniższa skuteczna dawka drospirenonu powodująca obniżenie BP wynosi 2 mg, jest to również dawka ochronna dla macicy u kobiet leczonych estrogenami. Dodatkowo, badania kliniczne wykazały, iż drospirenon przyjmowany w dawkach do 3 mg/doba wykazuje dopuszczalny profil bezpieczeństwa bez znamiennych klinicznie podwyższeń związanych z ilością potasu w osoczu u pacjentek równocześnie stosujących NSAID, mających cukrzycę czy też łagodną lub umiarkowaną niewydolność nerek. Ponadto stosowanie drospirenonu powoduje spadek masy ciała i stężenia lipoprotein.

Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek

Źródło tekstu:

  • Drugs Aging. 2007;24(6):453-66.

Reklama
(0)
Komentarze