Zaloguj
Reklama

Dieta wegetariańska a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych

Jadłospis
Fot. panthermedia
Jadłospis
(0)

Dieta wegetariańska budzi sporo kontrowersji – jej zwolennicy przekonują o korzyściach płynących z jej stosowania, z kolei przeciwnicy wegetarianizmu postulują, że przez taką dietę łatwo dorobić się niedoborów pewnych niezbędnych substancji. Ze względu na to, że wegetarianizm wciąż cieszy się dużą popularnością, stale prowadzone są badania dotyczące jego wpływu na zdrowie. Jedne z takowych przeprowadzili specjaliści ze Stanów Zjednoczonych – przekonują oni, że dieta wegetariańska może mieć bardzo korzystny wpływ na nasz układ krążenia.

Reklama

O tym, że dieta wegetariańska może zmniejszać ryzyko takich problemów, jak np. otyłość, cukrzyca typu 2. czy zespół metaboliczny, wiadomo było dzięki wcześniej przeprowadzonym już badaniom. Amerykańscy badacze z Physicians Committee for Responsible Medicine postanowili bliżej przyjrzeć się jeszcze innemu zagadnieniu – analizowali oni wpływ diety wegetariańskiej na ryzyko występowania różnych schorzeń sercowo-naczyniowych.

Specjaliści dokonali podsumowania dotychczas przeprowadzonych badań dotyczących wpływu diety wegetariańskiej na stan układu krążenia. Uzyskane przez nich wnioski były dość interesujące. Okazało się bowiem, że dieta wegetariańska może:

  • zmniejszać ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych czy ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową serca o 40%,
  • redukować ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze o prawie 35%,
  • mieć bardzo korzystny wpływ na profil lipidowy: okazało się, że wegetarianie mają zdecydowanie niższe poziomy cholesterolu całkowitego i cholesterolu we frakcji LDL niż te osoby, w których diecie obecne były produkty mięsne.

Zwrócono również uwagę na to, że dieta wegetariańska może nie tylko redukować ryzyko rozwoju różnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, ale i zmniejszać nasilenie tych, które to już u pacjenta wystąpiły. Naukowcy podejrzewają, że dobroczynny wpływ diety wegetariańskiej na serce wynika z kilku różnych czynników. Jako ich przykład podali oni to, że osoby stosujące tę dietę dostarczają do organizmu duże ilości błonnika i antyoksydantów, które mogą niwelować stan zapalny w organizmie, ale i przeciwdziałać niekorzystnym skutkom stresu oksydacyjnego.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze