Zaloguj
Reklama

Depresja w niewydolności serca

Depresja u mężczyzny
Fot. iStock
Depresja u mężczyzny
(4)

Schorzenia kardiologiczne, w tym niewydolność serca, są problemami z jakimi zmaga się nasza cywilizacja.

Reklama

Należy mieć na uwadze, iż są to choroby, które mogą generować inne schorzenia takie jak np. depresja, która często bywa chorobą współistniejącą przy niewydolności serca. Depresja może się pojawić na niemal każdym etapie choroby. Pacjent może zareagować w ten sposób kiedy dowie się o schorzeniu, kiedy nasilą się objawy jak również na wieść o złych rokowaniach.

Rozwój depresji opiera się na mechanizmach patologicznych naszego organizmu, takich jak zaburzenia rytmu serca, nadkrzepliwość krwi czy pobudzenie neurohormonalne, które są zbliżone do zmian prowadzących do rozwoju niewydolności serca. Pomimo, iż istnieje związek pomiędzy niekorzystnym rokowaniem a depresją, nie ma potwierdzenia, iż leczenie depresji ma korzystny wpływ na przebieg niewydolności serca.

Wiele leków stosownych w leczeniu depresji, może powodować objawy niekorzystne dla układu krwionośnego, toteż niezwykle istotny jest ich odpowiedni dobór po postawieniu diagnozy. [1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1] „Rola depresji w niewydolności serca” Bożena Szyguła-Jurkiewicz, Robert Pudlo, Konrad Samborski, Piotr Muzyk, Kardiochirurgia i Torakochirurgia Polska 2012; 9 (4)

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze