Czym są stenty?

Stentem, nazywamy małą skręconą „sprężynkę”, która umieszczana jest we wnętrzu naczynia krwionośnego po to by je udrożnić i umożliwić przepływ krwi oraz substancji odżywczych.
Wykonana jest ona ze stopu chromowo-kobaltowego lub ze stali. Stent wprowadzany jest to konkretnego miejsca tętnicy za pomocą cewnika zakończonego niewielkim balonem. Po umieszczeniu go w wybranym miejscu np. w tętnicy biodrowej, promieniowej czy ramiennej cewnik jest usuwany i zostaje sam stent.
Zabieg trwa około 30 minut. Do zabiegu tego kwalifikowani są pacjenci po 65 roku życia, którzy posiadają m.in. tętniaka aorty a ich stan zdrowia jest zły (leczą się kardiologiczne, neurologicznie czy pulmonologicznie). Po zabiegu pacjent przez około 1 godzinę pozostaje w pozycji leżącej a co ważne wymaga regularnych kontroli lekarskich.
Natomiast operacja wszczepienia do naczynia stent-graftu, związana jest z wszczepieniem stentu z przymocowaną proteza naczyniową w uszkodzonym/zmienionym naczyniu. Zabieg wykonywany jest przez tętnice udową i po raz pierwszy przeprowadzono go w 1991 roku.
Piśmiennictwo
- Tagi:
- wskazania,
- zabieg,
- stent-graft,
- stenty