Zaloguj
Reklama

Czym jest grelina i jakie są jej funkcje?

Jedzenie fastfoodów
Fot. panthermedia
Jedzenie fastfoodów
(0)

O takich hormonach, jak tyroksyna czy hormon wzrostu pewne informacje słyszał każdy, mniej powszechna jest już jednak wiedza o grelinie, która także jest hormonem. Substancja najbardziej znana jest z tego, że ma ona związek z kontrolowaniem apetytu, nie jest to jednak jedyna jej funkcja. Jakie są więc inne jeszcze zadania greliny i w jaki sposób można by na nią oddziaływać, by poprawiać zdrowie pacjentów?

Reklama

Grelina to hormon, o którym do niedawna wspominało się stosunkowo rzadko. Współcześnie jednak zdecydowanie łatwiej natknąć się na dotyczące jej informacje – stało się tak dzięki badaniom, których wyniki pozwoliły naukowcom lepiej poznać rolę tej substancji dla ludzkiego organizmu.

Hormon powstaje przede wszystkim w obrębie żołądka, oprócz tego grelina produkowana jest także i w jelitach, ośrodkowym układzie nerwowym oraz w trzustce. Substancja wpływa na wiele różnych procesów w ludzkim organizmie, najistotniejszy wydaje się jednak jej wpływ na układ pokarmowy i związane z nim zjawiska.

Ogólnie grelina zaangażowana jest w kontrolowanie uczucia głodu i sytości, oprócz tego wspiera ona proces odkładania tkanki tłuszczowej. Jej stężenia w ludzkim organizmie zmieniają się w ciągu dnia – największe są wtedy, gdy człowiek jest głodny, maleją one zaś bezpośrednio po spożyciu posiłków.

O grelinie z pewnością nie wiemy jeszcze wszystkiego, naukowcom już teraz udało się jednak zauważyć, że hormon też może mieć wpływ na:

  • przysadkę mózgową – grelina ma zdolność regulowania wydzielania hormonów z jej przedniego płata,
  • trzustkę – uznaje się, że grelina ma wpływ na wydzielanie insuliny,
  • układ sercowo-naczyniowy: prawdopodobnie grelina może korzystnie wpływać na funkcjonowanie układu krążenia.

W ostatnich latach prowadzonych jest wiele badań skoncentrowanych właśnie na grelinie. Wyniki pewnych z nich sugerują, że u osób, u których doszło do utraty masy ciała, następować może wzrost stężenia tego hormonu w ich organizmach – skutkiem tego miałby być wzmożony apetyt, co mogłoby sprzyjać powrotowi do wcześniejszej, nierzadko nadmiernej, wagi. Taka obserwacja wskazuje jednak na to, że dążenie do obniżenia poziomów greliny w organizmie mogłoby wspierać procesy odchudzania – byłoby to bardzo korzystne u pacjentów z nadwagą czy otyłością. Pozostaje czekać na to, jakie informacje pozyskamy z kolejnych badań naukowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze