Zaloguj
Reklama

Czy magnez jest dobry dla serca?

Serce
Fot. ojoimages
Serce
(5)

Magnez (Mg) jest jednym z najważniejszych jonów w organizmie. Niedobór magnezu  (Mg)  może powodować zaburzenia rytmu serca, zmęczenie, bezsenność, spadek nastroju i depresję.

Reklama

Istnieją też badania, że  magnez zmniejsza ryzyko:

  • nadciśnienia tętniczego krwi,
  • choroby niedokrwiennej serca,
  • udaru mózgu (niedokrwiennego i krwotocznego),
  • cukrzycy,
  • zespół metabolicznego.

 

Osoby z nadciśnieniem spożywające produkty bogate w magnez mniej są narażone na groźne skoki ciśnień (mogące spowodować udar).  Najlepszymi naturalnymi źródłami magnezu są produkty pełnoziarniste (kasze), zielone warzywa liściaste, orzechy, kakao.

Dobrze zbilansowana dieta nie wymaga dodatkowej suplementacji preparatów z magnezem, jednak niedobór magnezu jest zjawiskiem dość powszechnym. Jest to związane z naszą dietą i przetwarzaniem żywności-  stosowaniem sztucznych nawozów, gotowaniem i konserwowaniem, także  „miękką wodą”. Wchłanianie magnezu ogranicza też dieta bogata w tłuszcz i białka oraz fosforany, stres, leki m.in. antybiotyki, leki uspokajające i antykoncepcyjne.  Gorsze wchłanianie magnezu jest także u osób starszych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Nadciśnienie Tętnicze, Tom 17, Nr 6 (2013) (oficjalne pismo Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego), „Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka” Maria Iskra, Beata Krasińska, Andrzej Tykarski

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze