Zaloguj
Reklama

Ćwiczenia rozciągające obniżają ciśnienie krwi

Aktywność fizyczna
Fot. medforum
Aktywność fizyczna
(0)

Regularne rozciąganie obniża ciśnienie krwi skuteczniej niż szybki marsz. Sugeruje to nowe badanie kanadyjskich naukowców z University of Saskatchewan. Jednak zdaniem naukowców nie oznacza to w żaden sposób, że ludzie powinni rezygnować ze spacerów. Wskazane jest połączenie obu tych czynności.

Reklama

Eksperci wskazują, że nadciśnienie wiąże się z wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi. Należą do nich na przykład udar, zawał serca lub demencja. Dlatego bardzo ważne jest, aby nie lekceważyć tego problemu zdrowotnego. Lekarze zalecają regularne, energiczne spacery pacjentom z podwyższonym ciśnieniem.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Saskatchewan w Kanadzie sugeruje, że zwykłe rozciąganie może być jeszcze skuteczniejsze pod tym względem. 

Wiele osób uważa, że ​​rozciąganie to po prostu rozciąganie mięśni - powiedział jeden z autorów badań, Phil Chillibeck. Ale kiedy rozciągasz mięśnie, rozciągasz również wszystkie naczynia krwionośne, w tym tętnice - dodał.

Chociaż naukowcy wiedzieli o tych pozytywnych skutkach rozciągania w przeszłości, teraz porównali je z korzyściami płynącymi z szybkiego marszu po raz pierwszy w jednym badaniu.

Ośmiotygodniowy eksperyment

Podczas ośmiotygodniowego eksperymentu zespół badawczy dysponował czterdziestoma starszymi osobami cierpiącymi na łagodne nadciśnienie. Ich średni wiek wynosił 61 lat. Następnie podzielili ich na dwie grupy. Podczas gdy pierwsza grupa rozciągała całe ciało przez trzydzieści minut pięć razy w tygodniu, druga połowa uczestników spędziła odpowiednią ilość czasu na szybkim spacerze.

Dokładne pomiary wykazały następnie, że rozciąganie prowadzi do bardziej znaczącego obniżenia ciśnienia krwi niż chodzenie. Jednak osoby, które spacerowały, straciły więcej tkanki tłuszczowej podczas badania.

Połączenie spaceru i rozciągania

Autorzy badania nie twierdzą, że osoby, które próbują walczyć z nadciśnieniem poprzez regularne spacery, powinny z nich zrezygnować. Należy je jedynie uzupełnić ćwiczeniami rozciągającymi.

Nie chcę, aby pacjenci odnieśli wrażenie, że powinni zrezygnować z zajęć aerobowych. Chodzenie, jazda na rowerze czy narciarstwo biegowe mają pozytywny wpływ na tkankę tłuszczową, cholesterol i poziom cukru we krwi - powiedział Chillibeck.

Ponadto Chillibeck uważa, że ​​ćwiczenia rozciągające mogą mieć korzystne skutki, nawet jeśli dana osoba spędza na ćwiczeniach mniej niż trzydzieści minut. Ponadto joga może być korzystna w tym zakresie.

Joga świetnie nadaje się do rozciągania, ponieważ łatwo jest włączyć ją do codziennej rutyny. Człowiek nie jest zdany na łaskę pogody i nie obciąża tak mocno stawów, co jest korzystne np. dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów - powiedział Chillibeck. Ponadto ten rodzaj ćwiczeń nie wymaga dużo czasu. Kiedy wieczorem relaksujesz się, możesz podczas oglądania telewizji przesunąć się z kanapy na podłogę i po prostu się rozciągnąć - podsumował badacz.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze