Zaloguj
Reklama

Co wiesz o zakrzepicy?

Autorzy: Weronika Chojczak, MyTherapy
Noga w gipsie
Fot. Pantherstock
Noga w gipsie
(0)

W tym roku mija 10 lat od śmierci mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem, Kamili Skolimowskiej. Olimpijka zmarła w wieku 26 lat podczas zgrupowania w Portugalii. Mimo wcześniejszych objawów nikt nie brał pod uwagę zakrzepicy. Zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i regularne badania powinny zapobiec niewykryciu choroby. Niestety czasami profilaktyka zawodzi, dlatego tak ważne jest, aby być świadomym objawów, jakie daje zakrzepica, by móc wykryć chorobę we wczesnym stadium.

Reklama

Zakrzepica jest chorobą odpowiedzialną za śmierć 45 tysięcy Polaków rocznie. Niestety aż 50% nie ma żadnych objawów choroby, co uniemożliwia jej wykrycie. Zakrzepica jest jednym z najniebezpieczniejszych cichych zabójców.

Objawami zatoru tętnicy płucnej są:

W kolejnym etapie może dojść do krwioplucia oraz omdlenia. Wymienione objawy wymagają natychmiastowego transportu do szpitala i objęcia specjalistyczną opieką medyczną.

Wśród drugiej połowy chorych możliwe jest wykrycie zakrzepicy we wczesnym etapie. Najczęstsze objawy zakrzepicy to:

  • ból jednej lub obu nóg, zazwyczaj w łydce,
  • obrzęk łydek, uda, kostek, zazwyczaj jednostronny,
  • wyższa temperatura kończyny,
  • ból odczuwalny przy dotyku.

Wyróżniamy również bóle podczas ucisku lub opukiwaniu:

  • objaw Payra: ból stopy przy ucisku,
  • objaw Liskera: ból podudzia przy opukiwaniu,
  • objaw Mayra: ból łydki przy ucisku.

Około 1,5 miliona ludzi w Unii Europejskiej co roku zapada na zakrzepicę. Oznacza to, że choroba może tak naprawdę dotknąć każdego z nas, jednak są pewne czynniki sprzyjające jej występowaniu, a osoby te powinny być szczególnie ostrożne. Najczęstszym czynnikiem sprzyjającym występowaniu choroby jest zabieg chirurgiczny i długotrwałe unieruchomienie. Dodatkowo kobiety podczas połogu powinny być również uważne, jak również te, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne. Istnieje również aspekt genetyczny, gdyż osoby, u których ktoś z krewnych zachorował na zakrzepicę, są bardziej narażone na wykrycie choroby.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze