Co to jest defibrylacja?

Defibrylacja jest zabiegiem, które może niejednokrotnie uratować życie w nagłym zatrzymaniu krążenia. Celem jest przerwanie migotania komór, które jest najczęstszym mechanizmem zatrzymania krążenia i przywrócenie prawidłowego rytmu serca.
Mechanizm działania defibrylacji polega na jednoczesnej depolaryzacji serca w wyniku zadziałania prądu o dużej mocy. Nie ma przeciwwskazań do defibrylacji. W niektórych miejscach publicznych znajdują się AED - czyli automatyczne defibrylatory zewnętrzne. Należy ich użyć w każdym przypadku zatrzymania krążenia u nieprzytomnego. Instrukcja jest dostępna na każdym urządzeniu. Defibrylator wydaje polecenia, konieczność lub nie defibrylacji.
W Polsce defibrylatory typu AED znajdują się w miejscach dużych skupisk ludzi. Powinny znajdować się w tam, gdzie prawdopodobieństwo Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK) jest większe niż raz na 2 lata. Najczęściej AED są w szpitalach, zakładach pracy, w szkołach, na lotniskach, dworcach kolejowych, w hotelach, w centrach handlowych i pływalniach. Dostępna jest mapa lokalizacji AED w ramach programu "Ratuj z sercem" .
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Kompendium chorób wewnętrznych 2013, pod red. P. Gajewskiego na podst. Interny Szczeklika
Wytyczne Polskiej Rady Resuscytacji 2010
Adres www źródła:
Kategorie ICD:
- Choroby układu krążenia
- Inne choroby serca
- Zatrzymanie krążenia
- Zatrzymanie krążenia ze skuteczną resuscytacją