Zaloguj
Reklama

Choroba plamista Gór Skalistych – co to takiego?

Ukąszenie kleszcza
Fot. iStock
Ukąszenie kleszcza
(0)

Choroba plamista Gór Skalistych występuje również pod nazwą Gorączki plamistej. Chorobę wywołują kleszcze, które żyją przede wszystkim na obszarze Stanów Zjednoczonych, na obszarze Gór Skalistych. Choroba rzadko występuje w naszym kraju, jednak odnotowano kilka jej przypadków na terenie Polski.

Reklama

Gorączka plamista a riketsjoza

Gorączkę plamistą Gór Skalistych wywołują riketsje – bakterie przenoszone m.in. przez kleszcze drzewne i psie. Rickettsia rickettsii przenikają do krwioobiegu po ukąszeniu przez kleszcza. Działanie bakterii polega na uszkadzaniu komórek śródbłonka, naczyń żylnych oraz tętniczych. Kleszcze z gatunku Dermacentor najczęściej przenoszą bakterie, przez co uznaje się je za najbardziej niebezpieczne. Do zakażeń dochodzi przez cały rok, choć szczyt zachorowalności jest nieco odmienny w różnych stanach. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby, które mieszkają w pobliżu zalesionych terenów lub często mają styczność z psami, do których sierści lubią przyczepiać się kleszcze.

Objawy

Choroba charakteryzuje się gwałtowanym przebiegiem. W początkowej fazie pojawiają się gorączka, ból głowy i mięśni. Około piątego dnia na skórze występuje wysypka w postaci bladoczerwonych plam, które mogą przeistoczyć się w zmiany krwotoczne. Początkowo wysypka obejmuje nadgarstki i stawy skokowe, z biegiem czasu rozprzestrzenia się na tułów i kończyny. Kolejnym objawem sugerującym chorobę są silne bóle brzucha, brak apetytu, nudności i wymioty.

Diagnoza

Poza wywiadem medycznym lekarz może zlecić szereg specyficznych badań, które pozwolą na jednoznaczne potwierdzenie infekcji bakteryjnej. Najczęściej zlecanymi badaniami są testy immunologiczne, jak test ELISA czy Western blot.

Sposoby leczenia

Leczenie oparte jest na zastosowaniu antybiotyków, które zabijają chorobotwórcze bakterie. Powszechnie stosuje się doksycyklinę, chloramfenikol czy ciprofloksacynę.

Jak uniknąć zakażenia

Warto zainwestować w preparaty zabezpieczające przed kleszczami – wszelkiego rodzaju spraye, płyny i maści pomagają skutecznie odstraszyć kleszcze. Warto również zadbać o swojego zwierzaka – zakupić specjalną obrożę, krople przeciwko kleszczom czy pudry. W sytuacji, kiedy zauważymy, że ukąsił nas kleszcz – delikatnie usuńmy go i śledźmy zmiany na skórze, które nastąpiły wskutek interakcji z pasożytem. W przypadku pojawienia się niepokojącej zmiany udajmy się do lekarza. Podobnie w przypadku zwierząt – jeśli zauważymy, że nasz pies bądź kot miał kontakt z kleszczem, usuńmy pajęczaka, jednak obserwujmy miejsce ukąszenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze