Zaloguj
Reklama

Ból w klatce piersiowej: przyczyną zawał serca czy inny problem?

Atak serca
Fot. pantherstock
Atak serca
(0)

Ból w klatce piersiowej to dolegliwość budząca zwykle znaczne zaniepokojenie doświadczających jej osób   w końcu problem ten typowo kojarzony jest z zawałem serca. Przyczyną odczuwania dolegliwości bólowych w tej okolicy mogą być jednak i całkowicie inne nieprawidłowości, takie jak np. refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa żołądka czy zapalenie płuc. Po czym więc można stwierdzić, czy ból w klatce piersiowej wynika z problemu z układem krążenia, czy też może dolegliwość ma całkowicie inne podłoże?

Reklama

Zarówno choroby serca, jak i inne problemy – takie jak np. refluks żołądkowo-przełykowy czy choroba wrzodowa – mogą być przyczynami odczuwania bólu w środkowej okolicy klatki piersiowej, w pobliżu mostka. Teoretycznie różne schorzenia prowadzić mogą do takich samych dolegliwości, w praktyce jednak okazuje się, że kiedy przyjrzymy się im dokładniej, to wtedy ból w klatce piersiowej miewa rozmaity charakter w zależności od tego, co też do niego konkretnie doprowadziło.

Ból w klatce piersiowej pochodzenia sercowego zazwyczaj opisywany jest przez pacjentów jako uczucie ucisku, ciężkości, kłucia czy rozpierania w klatce piersiowej. Charakterystyczne dla niego bywa również i to, że może on promieniować np. do okolicy żuchwy, ramion czy szyi. Towarzyszyć mu mogą także pewne jeszcze inne problemy, takie jak m.in. duszność, kołatanie serca, zawroty głowy czy mrowienia i niedowłady różnych części ciała.

Inny z kolei bywa charakter bólu w klatce piersiowej, którego przyczyną jest np. refluks żołądkowo-przełykowy. W takim bowiem przypadku chorzy opisują problem zwykle jako ból o charakterze pieczenia lub kłucia, dodatkowo typowo jest on ściśle umiejscowiony – nie promieniuje. Uwagę zwracają również inne niż przy bólu pochodzenia kardiogennego współwystępujące dolegliwości, takie jak np. utrudnione połykanie, odbijania, wzdęcia czy nudności i uczucie podrażnienia gardła.

Biorąc pod uwagę powyższe, wydawać się może, że różnicowanie bólu klatki piersiowej pochodzenia kardiogennego i niekardiogennego nie jest czymś nadzwyczaj trudnym. W praktyce jednak pojawiać się może wiele niejasności, w związku z czym pacjent, który nie jest w stanie samemu wykluczyć tego, że doświadczył zawału serca, z całą pewnością powinien skonsultować się z lekarzem.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze