Zaloguj
Reklama

Bezsenność a ryzyko chorób układu krążenia

Bezsenność u osób starszych
Fot. Shutterstock
Bezsenność u osób starszych
(0)

O tym, że bezsenność prowadzić może do odczuwania znacznego zmęczenia w ciągu dnia, trudności z koncentracją czy problemów pamięciowych, zapewne nikogo nie trzeba przekonywać. Coraz więcej wspomina się jednak obecnie o mniej oczywistych konsekwencjach nieprzespanych nocy – w ostatnim czasie uczeni z Chin przyglądali się temu zagadnieniu i opisali oni, jak różne związane z bezsennością zjawiska zwiększają ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Reklama

Według danych pochodzących z amerykańskich statystyk każdego roku w Stanach Zjednoczonych z krótkotrwałą bezsennością zmaga się nawet 1 na 4 dorosłe osoby. Większość takich ludzi, szczęśliwie, powraca do regularnego rytmu snu, u części jednak dochodzi do wystąpienia przewlekłej bezsenności. Tego rodzaju problem nie tylko skutkuje ciągłym uczuciem zmęczenia, ale i stawia pacjenta w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia różnych problemów zdrowotnych, takich jak m.in. depresja, zaburzenia lękowe czy nadużywanie substancji psychoaktywnych. Bezsenność zwiększa również ryzyko chorób układu krążenia, o czym wspominają naukowcy z Chin.

Badacze prowadzili swoje analizy w oparciu o dane dotyczące pacjentów mających od 30 do 79 lat. Przyglądali się oni trzem związanym z bezsennością zjawiskom – były nimi trudności z zapadnięciem w sen, przedwczesne budzenie się oraz zaburzenia koncentracji wynikające z nieprzespania nocy.

Po dokonaniu niezbędnych obliczeń naukowcy zaobserwowali, że pacjenci, którzy zmagali się z wszystkimi wyżej wymienionymi problemami – w porównaniu do osób, które ich nie doświadczały – mieli o 18% zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Ci pacjenci, którzy doświadczali zaburzeń koncentracji wynikających z bezsenności, mieli takowe ryzyko zwiększone o 13%, natomiast osoby, które borykały się z trudnościami z zapadnięciem w sen, miały zwiększone ryzyko chorób układu krążenia o 9%.

Opisane powyżej wyniki są kolejnymi, które potwierdzają, jak poważnym problemem zdrowotnym jest bezsenność. Bezapelacyjnie dane te powinny przekonywać o tym, jak ważne jest udzielanie pomocy pacjentom, którzy często nie mogą w nocy spać, pokazują one również to, że u osób cierpiących na bezsenność konieczne jest zwracanie uwagi na nasiloną możliwość wystąpienia u nich incydentów sercowo-naczyniowych.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze