Zaloguj
Reklama

Arytmia u ciężarnych – czym jest, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

Brzuch ciężarnej
Fot. panthermedia
Brzuch ciężarnej
(0)

Zmiany w pracy serca i epizody arytmii dotykają wielu ciężarnych. Co robić w sytuacji, gdy epizody zmian w pracy serca pojawiają się częściej? Czy są groźne dla matki i dziecka?

Reklama

Palpitacje serca uznawane są za stosunkowo często występującą dolegliwość, która towarzyszy ciężarnym. Czynność serca ciężarnych jest wyższa o blisko 25%, stąd dodatkowe uderzenia serca i epizody arytmii mogące występować nawet u połowy pacjentek. Diagnostyka arytmii w czasie ciąży jest kluczowa – należy znaleźć przyczynę wywołującą zmiay pracy serca, aby wdrożyć leczenie. Arytmia, która pojawiła się w ciąży, może być skutkiem choroby serca, o której pacjentka nie wiedziała lub może być skutkiem innych chorób towarzyszących, takich jak zaburzenia hormonalne występujące przy nieprawidłowej pracy tarczycy. 

Leki antyarytmiczne w ciąży

O włączeniu leczenia zawsze decyduje lekarz – pamiętajmy, że nie każde leki można zażywać w czasie ciąży. Włączenie leków antyarytmicznych uzależnione jest od częstości, czasu trwania arytmii. Największe ryzyko dla rozwijającego się płodu występuje w I trymestrze ciąży, stąd włączanie leków musi być niezwykle ostrożne. 

Kardiowersja i ablacja

W niektórych przypadkach zalecane jest zastosowanie kardiowersji, która nie niesie dużego ryzyka dla rozwijającego się dziecka. Ablacja, czyli zabieg polegający na „wypaleniu ogniska arytmii”, u ciężarnych jest słabo opisany w literaturze, jednak na podstawie dostępnych danych zabieg może okazać się skuteczniejszy niż zażywanie leków. 

Pacjentki z kardiowerterami

Kobiety, które przed zajściem w ciążę miały wszczepiony kardiowerter-defibrylator ICD, rodzą zdrowe dzieci. Mimo to w czasie okresu ciąży – ze względu na wyładowania ICD – należy dokładnie monitorować stan zdrowia płodu. 

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli pacjentka była pod opieką poradni kardiologicznej przed zajęciem w ciążę, należy dalej kontynuować leczenie zalecone przez kardiologa. Jeśli problemy kardiologiczne pojawią się w czasie ciąży, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który będzie w stanie pokierować odpowiednio pacjentkę. 

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kornacewicz-Jach Z., Czechowska M.: Arytmie u ciężarnych. „Medycyna po dyplomie” 2016.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze