Zaloguj
Reklama

34. rocznica pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce!

Zabieg
Fot. panthermedia
Zabieg
(0)

5 listopada 1985 roku przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca w Polsce. Zespołem chirurgów Śląskiego Centrum Chorób Serca (wtedy Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii) w Zabrzu kierował profesor Zbigniew Religa, a rocznica tego bezprecedensowego, jak na tamte lata, wydarzenia stała się bez mała symbolem świetności polskiej kardiochirurgii.

Reklama

Choć pierwszej transplantacji serca w ogóle dokonał już w 1969 roku profesor Jan Moll, to po nieudanej próbie zaniechano dalszych prób przeszczepiania tego narządu ze względów zarówno etycznych, jak i niezwykle nieprzychylnej reakcji mediów. Dopiero w przeszło 15 lat później nadarzyła się ku temu okazja, z której skorzystał profesor Zbigniew Religa. W tym celu porzucił rok wcześniej stanowisko docenta w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Warszawie i otworzył własny ośrodek na Górnym Śląsku, w Zabrzu. Po skompletowaniu drużyny, która równie bardzo pragnęła przyczynić się do postępu medycyny w Polsce, z miejsca wzięto się do wzmożonej pracy. Na efekty nie trzeba było długo czekać

Józefowi Krawczykowi, rolnikowi z Krzepic, zostało przeszczepione serce dwudziestoletniego mężczyzny, który stracił życie w wypadku komunikacyjnym. I choć pacjent zmarł po ósmej dobie od wykonania pionierskiej operacji, przed polską kardiochirurgią otworzyły się nowe furtki. Tacy specjaliści, jak Marian Zembala, Andrzej Bochenek, Romuald Cichoń czy w końcu sam Zbigniew Religa, mogli ratować ludzkie życia, doskonalić swe umiejętności i wychowywać pokolenia zdolnych kardiochirurgów, którzy obecnie świadczą o wielkości tej gałęzi medycyny.

Choć w Śląskim Centrum Chorób Serca wykonano wiele nowatorskich operacji, choćby pierwszego przeszczepu serca i płuc przez Zbigniewa Religę w 1986 roku, to właśnie zabieg wykonany u Józefa Krawczyka na stałe wpisał się do historii polskiej kardiochirurgii.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze