Zaloguj
Reklama

26 stycznia - Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Operacja
Fot. panthermedia
Operacja
(0)

 

Dzisiaj, 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Medycyna transplantacyjna rozwija się w Polsce od ponad pół wieku. W dniu dzisiejszym wypada 55 lat od pierwszej udanej transplantacji narządu. W 1966 roku Profesorowie Jan Nielubowicz (chirurg) i Tadeusz Orłowski po raz pierwszy przeszczepili nerkę pobraną od osoby zmarłej.

Reklama

Od tego momentu polska medycyna transplantacyjna stale się rozwija, dzięki stopniowemu włączeniu do praktyki klinicznej przeszczepianiu innych niż nerka narządów (serca, wątroby, trzustki, płuca, kończyny, twarzy). Uruchomiono ponadto programy pobierania i przeszczepiania narządów od żywych dawców (nerka, fragment wątroby). W całej Polsce powstały nowe ośrodki transplantacyjne (jest ich obecnie 30). Rocznie przeszczepia się 1500 różnych narządów, a do końca 2019 r. przeszczepiono łącznie ponad 34 tys. narządów.

Najbardziej znanym przykładem transplantologii w Polsce jest pierwszy udany przeszczep serca, dokonany w klinice w Zabrzu 5 listopada 1985 roku przez profesora Zbigniewa Religę. Dziś serce przeszczepia się w sześciu ośrodkach w Polsce. Od 1985 r. wykonano łącznie 2763 przeszczepień serca.

Przeszczepienie (transplantacja) ma na celu przywrócenie niektórych funkcji ciała ludzkiego przez przeniesienie narządu, tkanki lub komórek od dawcy do ciała biorcy. Dawcą może być osoba żywa (np. dawca nerki, szpiku kostnego) lub zmarła (narządy, tkanki).

Przeszczepy klasyfikuje się ze względu na rodzaj przeszczepianych komórek, tkanek lub narządów:

  • przeszczepy narządowe (nerki, serce, wątroba, trzustka, płuca, jelito);
  • unaczynione przeszczepy wielotkankowe (kończyna, twarz);
  • przeszczepy tkanek oka (rogówka) i innych tkanek (kości, ścięgna, skóra, zastawki);
  • przeszczepy komórek krwiotwórczych pochodzących ze szpiku kostnego lub krwi.

Miniony rok dla transplantologii ze względu na trwającą pandemię był dużo trudniejszy od lat poprzednich. Pandemia COVID-19 nie sprawiła jednak magicznie, że inne choroby przestały istnieć, a pacjenci oddziałów kardiologii, ortopedii czy onkologii wyzdrowieli i nie potrzebowali opieki. W obecnych czasach transplantologia jest jeszcze bardziej potrzebna.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze