Zaloguj
Reklama

200 lat temu dokonano pierwszej transfuzji krwi u człowieka

Przetaczanie krwi
Fot. Shutterstock
Przetaczanie krwi
(0)

Dokładnie dwieście lat temu przeprowadzono pierwszą udaną bezpośrednią transfuzję krwi. Dokonał tego brytyjski profesor położnictwa James Blundell. Rocznica ta obchodzona jest dzisiaj przez wiele ośrodków hematologicznych na całym świecie.

Reklama

James Blundell (1790-1878) przeprowadził wcześniej liczne eksperymenty na zwierzętach, które oparł na stwierdzeniu Johna Leacocka, że „bezpieczniej jest przetaczać krew pomiędzy osobnikami tego samego gatunku”. W 1818 r. dokonał jako pierwszy lekarz przetoczenia krwi ludzkiej (od kilku dawców) kobiecie wykrwawionej po porodzie. Pacjentka przeżyła.

Blundell został uznany za twórcę metody przetaczania krwi żylnej (z żył dawcy do żył biorcy). Uważa się go również za wynalazcę dwóch typów aparatów do przetaczania krwi – grawitatora i impelatora. Dalszy postęp transfuzjologii zawdzięczamy niemieckiemu chirurgowi Janowi Fridrichowi Dieffenbachowi, który udowadnił, że możliwe jest przetaczanie krwi, która utraciła krzepliwość wskutek odwłóknienia. Po licznych doświadczeniach na zwierzętach przeprowadził w 1828 r. udaną transfuzję krwi odwłóknionej u człowieka.

Wcześniejsze próby transfuzji

    1628 r. –  Angielski lekarz William Harvey odkrywa krążenie krwi. Niedługo potem podjęto próbę najwcześniejszej transfuzji krwi.
    1665 r. –  Pierwsza udokumentowana skuteczna transfuzja krwi odbyła się w Anglii: lekarz Richard Lower utrzymuje psy przy życiu poprzez transfuzję krwi od innych psów.
    1667 r. –  Jean-Baptiste Denis we Francji i Richard Lower w Anglii oddzielnie zgłaszają udane transfuzje od jagniąt do ludzi. W ciągu 10 lat transfuzja krwi zwierząt ludziom staje się zabroniona przez prawo.
    1795 r. –  W Filadelfii amerykański lekarz Philip Syng Physick przeprowadza pierwszą transfuzję krwi, chociaż nie publikuje tej informacji.

Transfuzje krwi na świecie

Około 112,5 milionów jednostek oddanej krwi jest zbierane na całym świecie każdego roku. Prawie 47% tych darowizn krwi jest zbieranych w krajach o wysokim dochodzie, gdzie mieszka mniej niż 19% światowej populacji. Wielu pacjentów wymagających transfuzji nie ma jednak w porę dostępu do bezpiecznej krwi i produktów krwiopochodnych. Każdy kraj musi zapewnić, że dostawy krwi i produktów krwiopochodnych są wystarczające i wolne od HIV, wirusów zapalenia wątroby i innych infekcji, które mogą być przenoszone drogą transfuzji.

W krajach o wysokim dochodzie najczęściej transfuzjowana grupa pacjentów ma ponad 60 lat, co stanowi do 79% wszystkich transfuzji. Transfuzję powszechnie stosuje się w leczeniu podtrzymującym w chirurgii sercowo-naczyniowej, chirurgii transplantacyjnej, urazach masywnych oraz w leczeniu nowotworów złośliwych stałych i hematologicznych. W krajach o niskim i średnim dochodzie częściej stosuje się go w leczeniu powikłań związanych z ciążą, malarii wieku dziecięcego powikłanej ciężką niedokrwistością oraz innych urazów.

Kto może zostać dawcą krwi?

Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18. rok życia (maksymalny wiek – 65 lat). Masa ciała dawcy musi wynosić powyżej 50 kg, nie może być również dysproporcji wagi i wzrostu, dlatego zostało wprowadzone ograniczenie nie tylko dolnego, ale i górnego BMI 18,5-35 dla dawców krwi pełnej lub jej składników otrzymywanych metodą aferezy i powyżej 70 kg dla dawców krwinek czerwonych metodą erytroaferezy.

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze