Zaloguj
Reklama

17 maja – Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Pomiar ciśnienai tętniczego
Fot. shutterstock
Pomiar ciśnienai tętniczego
(0)

W Polsce żyje ok. 10 mln osób chorych na nadciśnienie tętnicze. Nie każdy chory wie jednak o chorobie i jest skutecznie leczony, dlatego ważna jest profilaktyka, w tym regularne mierzenie ciśnienia tętniczego. Dzisiaj 17 maja obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.

Reklama

Nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, niewydolność nerek, zawał serca lub udar. Celem wdrożenia terapii jest przede wszystkim przeciwdziałanie ww. stanom i obniżanie ciśnienia do wartości pożądanych.

Kontrola ciśnienia tętniczego

W walce z nadciśnieniem tętniczym najważniejsza jest profilaktyka, czyli mierzenie ciśnienia tętniczego. W zapobieganiu i leczeniu tego schorzenia pomagają zdrowa dieta, aktywność fizyczna, nawadnianie organizmu, wysypianie się czy rzucenie papierosów.

Normy ciśnienia tętniczego

Optymalne ciśnienie tętnicze krwi u osoby dorosłej nie powinno przekraczać 120 mmHg (ciśnienie skurczowe) i 80 mmHg (ciśnienie rozkurczowe). Istnieją jednak normy ciśnienia, które warto skonsultować z lekarzem kardiologiem:

  • ciśnienie prawidłowe: 120-129 mmHg/ 80-84 mmHg,
  • ciśnienie wysokie prawidłowe: 130-139 mmHg/ 85-89 mmHg,
  • nadciśnienie tętnicze 1. stopnia: 140-159 mmHg / 90-99 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze 2. stopnia: 160-179 mmHg/ 100-109 mmHg,
  • nadciśnienie tętnicze 3. stopnia: ≥ 180 mmHg/ ≥ 110 mmHg.

Jeżeli masz problemy z wysokim ciśnieniem tętniczym i czujesz niepokój, udaj się do lekarza kardiologa

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze