Zaloguj
Reklama

Żylaki kończyn - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból łydek
Fot. medforum
Ból łydek
(5)
Reklama

Żylaki są to poszerzenia wydłużenia i  poskręcania żył powierzchownych, głównie na kończynach dolnych. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Czynnikiem ryzyka jest głównie predyspozycja genetyczna. Istotne też są: wiek, płeć żeńska, ciąża, długie stanie lub siedzenie (np. związane z pracą), otyłość, operacje, urazy kończyn w przeszłości.

Objawy i przebieg żylakow nóg

Wczesnymi objawami żylaków może być  uczucie, tzw. ciężkich nóg, obrzęki  zwykle większe wieczorem (zmniejszające się po odpoczynku z uniesionymi kończynami). Na skórze widoczne są niebieskie poszerzone żyły powierzchowne – (mogą być jedynym objawem). Czasem występują bolesne kurcze mięśni łydek (głównie w nocy).

Kiedy udać się do lekarza i leczyć żylaki nóg

Małe, bezobjawowe żylaki stanowią jedynie defekt kosmetyczny i wymagają jedynie profilaktyki. Do lekarza koniecznie należy zgłosić się w przypadku:

  • dużych obrzęków i bóli kończyn,
  • pojawienia się zmian zapalnych,
  • pojawienia się przebarwień skóry na łydce i w okolicy kostki,
  • bolesnego, napiętego stwardnienia na przebiegu żylaka,
  • krwawienia z  żylaka.

Oprócz profilaktyki, która jest najważniejsza; można stosować leczenie uciskowe – opaski uciskowe, preparaty z  diosminą, trokserutyną, rutozyd, wyciągi z kasztanowca. W zaawansowanych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne – skleroterapię, laseroterapię, usuwanie operacyjne.

Leczenie żylakow nóg

Najważniejsza jest profilaktyka - unikanie nagrzewania, długiego stania, siedzenia, zaleca się  spacery,  jazdę na rowerze, pływanie; odpoczynek z uniesionymi kończynami dolnymi.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze