Żylaki kończyn - objawy, diagnoza, leczenie

Żylaki są to poszerzenia wydłużenia i poskręcania żył powierzchownych, głównie na kończynach dolnych. Występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Czynnikiem ryzyka jest głównie predyspozycja genetyczna. Istotne też są: wiek, płeć żeńska, ciąża, długie stanie lub siedzenie (np. związane z pracą), otyłość, operacje, urazy kończyn w przeszłości.
Żylaki nóg - Objawy i przebieg
Wczesnymi objawami żylaków może być uczucie, tzw. ciężkich nóg, obrzęki zwykle większe wieczorem (zmniejszające się po odpoczynku z uniesionymi kończynami). Na skórze widoczne są niebieskie poszerzone żyły powierzchowne – (mogą być jedynym objawem). Czasem występują bolesne kurcze mięśni łydek (głównie w nocy).
Żylaki nóg - Kiedy udać się do lekarza
Małe, bezobjawowe żylaki stanowią jedynie defekt kosmetyczny i wymagają jedynie profilaktyki. Do lekarza koniecznie należy zgłosić się w przypadku:
- dużych obrzęków i bóli kończyn,
- pojawienia się zmian zapalnych,
- pojawienia się przebarwień skóry na łydce i w okolicy kostki,
- bolesnego, napiętego stwardnienia na przebiegu żylaka,
- krwawienia z żylaka.
Oprócz profilaktyki, która jest najważniejsza; można stosować leczenie uciskowe – opaski uciskowe, preparaty z diosminą, trokserutyną, rutozyd, wyciągi z kasztanowca. W zaawansowanych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne – skleroterapię, laseroterapię, usuwanie operacyjne.
Żylaki nóg - Leczenie
Najważniejsza jest profilaktyka - unikanie nagrzewania, długiego stania, siedzenia, zaleca się spacery, jazdę na rowerze, pływanie; odpoczynek z uniesionymi kończynami dolnymi.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Kompendium chorób wewnętrznych 2012, pod red. P. Gajewskiego, na podstawie Interny Szczeklika
Kategorie ICD:
- Choroby układu krążenia
- Choroby żył, naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych, nie sklasyfikowane gdzie indziej
- Żylaki kończyn dolnych
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.